اخبار برگزيده
پایگاه اطلاع رسانی
1397/10/22 شنبه
استاندار همدان در دیدار فعالین بخش کشاورزی استان:
لزوم اصلاح الگوی کشت و اولویت کشت های استراتژیک استان/ موضوع محیط زیست برای دولت مهم است
استاندار همدان در دیدار فعالین بخش کشاورزی استان: لزوم اصلاح الگوی کشت و اولویت کشت های استراتژیک استان/ موضوع محیط زیست برای دولت مهم است

استاندار همدان در جلسه با مدیران و فعالین بخش کشاورزی استان مهمترین مسائل حوزه کشاورزی استان را مورد بررسی و تحلیل قرار داد و بر لزوم اصلاح الگوی کشت و اولویت دادن به کشت های استراتژیک در استان از جمله محصولات خاص مثل انگور، سیب زمینی، سیر و ... که در استان جایگاه ویژه ای دارد تاکید شد.
مهندس شاهرخی گفت: در حوزه کشاورزی توجه به حوزه آب بسیار مهم است و باید سعی شود با استفاده از روش های کشت مکانیزه، روش های نوین آبیاری و تغییر نحوه کشت سعی شود آب استان به خوبی مدیریت شود تا مشکل کم آبی نداشته باشیم.
استاندار همدان گفت: در حال حاضر 85 درصد آب مصرفی استان در حوزه کشاورزی است که باید با برنامه ریزی درست و اصولی 10 درصد کاهش پیدا کند و از هدر رفتن آب به صورت ویژه جلوگیری شود.
مهندس شاهرخی گفت: تعاونی های کشاورزی جایگاه ویژه ای در توسعه بخش کشاورزی دارد که باید سعی شود این تعاونی ها تقویت شوند و اگر مشکل دارند مشکل آنها حل شود.
استاندار همدان گفت: حمایت از صنایع تبدیلی باعث بالا رفتن ارزش افزوده محصولات کشاورزی می شود و باید سعی شود صنایع تبدیلی را با برنامه ریزی درست در جهت تولید اشتغال و افزایش بهره وری استفاده کنیم.
مهندس شاهرخی گفت: مشاغل قابل واگذاری در حوزه کشاورزی باید بر اساس قانون به بخش خصوصی واگذار شود تا با همکاری بخش خصوصی زمینه توسعه بخش کشاورزی فراهم شود.
استاندار همدان در این جلسه گفت: موضوع آموزش کشاورزان در اولویت باشد و موضوع چاه های غیر مجاز به شکلی مدیریت شود که شاهد چاه های غیر مجاز نباشیم و موضوع دیگر اینکه در بحث استفاده از سموم در محصولات کشاورزی سعی شود جامعه در اولویت باشد و این حوز نظارت شود تا مشکلی برای جامعه پیش نیاید و سلامت شهروندان حتما در اولویت باشد.
استاندار همدان گفت: توجه به مراتع و منابع طبیعی برای دولت بسیار مهم است و سعی شود ازمراتع و منابع طبیعی هم حفاظت شود و هم استفاده درست و اصولی انجام شود و هم اراضی در مدت زما کوتاهی باشند.
مهندس شاهرخی گفت: موضوع محیط زیست برای دولت جایگاه ویژه ای دارد و باید سعی شود در کنار توسعه مکان ها گردشگری اما موضوع مهم محیط زیست مورد توجه جدی قرار گیرد و در جهت حفاظت از محیط زیست و حفاظت از مناطق محیط زیستی تلاش کنیم که آسیبی به این بخش وارد نشود.