جمعه 29 شهريور 1398   15:10:42
اردبيل
1396/1/31 پنجشنبهرییس ستاد انتخابات استان اردبیل گفت: رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی در استان با رعایت دقیق موازین قانونی انجام گرفته و 95.8 درصد نامزدهای شهری و 98.2 نامزدهای روستایی در هیات های اجرایی تایید صلاحیت شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، ناصر نصیری روز پنجشنبه گفت: 6 هزار و 609 نفر در استان نامزد انتخابات شوراها شده اند که از این تعداد 945 نفر مربوط به شهرها و پنج هزار و 664 نفر نیز مربوط به روستاها هستند.
وی بیان کرد: با اینکه انصراف نامزدها احتمالا می تواند همچنان تداوم داشته باشد، گفت: آمار ثابت در این زمینه وجود ندارد اما تاکنون 29 نفر در شهرها و 89 نفر در روستا از شرکت در انتخابات انصراف داده اند.

برگزاری انتخابات در 26 شهر و یک هزار و 46 روستای استان
..............................................................................
نصیری با اشاره به اینکه در 26 شهرو یک هزار و 46 روستای استان انتخابات شوراهای اسلامی برگزار خواهد شد، بیان کرد: نسبت به دوره گذشته 20 روستا برتعداد روستاهایی که در آنها انتخابات برگزار می شود، افزوده شده است.
به گفته وی ، در شهرهای تا 50 هزار نفر شهروندان پنج نماینده ، در شهرهای 50 تا 200 هزار نفر هفت نماینده ، در شهرهای بالای 200 تا 500 هزار نفر 9 نماینده و در شهرهای بالای 500 هزار نفر نیز 11 نماینده انتخاب خواهند کرد.
وی بیان کرد: در استان، شهر اردبیل دارای 11 عضو شورا ، شهرهای مشگین شهر و پارس آباد مغان نیز هفت نماینده و بقیه شهرها هم پنج نماینده خواهند داشت.
او اضافه کرد: روستاهای تا یک هزار و 500 نفر جمعیت سه عضو و روستاهای بالای یک هزار و 500 نفر نیز پنج نماینده در شوراهای روستایی خواهند داشت.

مشارکت 30 هزار نفر عوامل اجرایی در برگزاری انتخابات
........................................................................
رییس ستاد انتخابات استان اردبیل با بیان اینکه 30 هزار نفر از عوامل هیات های اجرایی در برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و نیز ریاست جمهوری در کنار عوامل هیات های نظارت مشارکت می کنند بیان کرد: در هر صندوق اخذ رای 17 نفر عوامل اجرایی ، نظارت و انتظامی حضور خواهند داشت.
نصیری اظهار کرد: به هیات های نظارت در استان پیشنهاد شده که عوامل اجرایی هر 2 انتخابات شورا وریاست جمهوری مشترک باشند که در صورت پذیرش آن در هزینه های برگزاری انتخابات صرفه جویی خوبی می شود.
او همچنین با اشاره به تلاش های شبانه روزی اعضای ستاد انتخابات استان اردبیل بیان کرد: تاکنون 10 جلسه اصلی ستاد برگزار و 62 مصوبه تصویب شده است، ضمن اینکه هر یک از کمیته ها نیز جلسات تخصصی خود را برگزار می کنند.
به گفته وی ، تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات انجام گرفته و مسایل زیربنایی ، موضوع تامین و مقدار تعرفه ها و .. مورد بررسی و اقدام قرار گرفته است.

انتخابات در سلامت ، بی طرفانه و با امنیت کامل برگزار می شود
.............................................................................
معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف به اجرای انتخاباتی پرشور، سالم و بی طرفانه می داند، گفت: تک تک آرای مردم امانتی ارزشمند بوده و با کمال دقت و جدیت از آن پاسداری می شود.
وی بیان کرد: آموزه های دینی به هیچ یک از ما اجازه نمی دهد که در حق الناس دست درازی کنیم و قانون نیز بشدت در این زمینه قاطعیت لازم را دارد.
نصیری اضافه کرد: هیچ مقام و مسوول دولتی حق جانبداری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را ندارد و این امر با دقت مورد نظارت قرار می گیرد.
به گفته وی ، اعتقاد هر فردی برای خود محترم است اما مسوولان نباید گرایش های سیاسی خود را در انتخابات دخالت دهند.
وی همچنین در زمینه تامین امنیت انتخابات نیز گفت: کمیته امنیت ستاد انتخابات پیش بینی های لازم را کرده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

مردم به نامزدهای متخلف اقبالی نخواهند داشت
..........................................................
رییس ستاد انتخابات استان اردبیل در زمینه برخی تخلفات احتمالی نامزدهای انتخابات نیز گفت: مرجع رسیدگی به جرایم انتخاباتی مشخص است اما بهترین داور در این زمینه خود مردم هستند.
نصیری اظهار کرد: مردم در انتخاب خود به افرادی که در تبلیغات اخلاقیات و قانون را رعایت نکنند اقبالی نداشته و سرنوشت خود را در به دست اینچنین افرادی نمی دهند.
وی اظهار کرد: نامزدهای احتمالی علاوه بررعایت قانون باید سعی کنند که از تخریب رقبا خوداری کرده و در انتقاد از عملکردها نیز باید رعایت انصاف را داشته و تخریب جای نقد را نگیرد.
وی اضافه کرد: برخی بداخلاقی ها در انتخابات و حتی فعالیت شوراها در گذشته نتیجه مثبتی نداشته و در جاهایی که شاهد عدم موفقیت و حتی انحلال برخی شوراها بودیم به خاطر رعایت نکردن موازین اخلاقی و قانون بوده است.

احزاب و گروههای سیاسی در پرشور کردن صحنه انتخابات نقش مهمی دارند
...............................................................................................
معاون سیاسی، امنیتی استاندار اردبیل همچنین در باره فعالیت احزاب و گروههای سیاسی در آستانه انتخابات نیز گفت: احزاب در کنار پرشورتر کردن انتخابات می توانند در گزینش نامزدها نیز کمک حال مردم باشند.
وی بیان کرد: اگر به سمتی حرکت کنیم که احزاب نقش بیشتری در این زمینه داشته باشند به نفع جامعه خواهد بود.
وی افزود: از فعالیت قانونی احزاب و گروههای سیاسی بدون توجه به نوع گرایش آنها استقبال می شود و جریان های سیاسی دارای مجوز محدودیتی در این زمینه ندارند.
او اضافه کرد: تاکنون با نمایندگان احزاب و گروههای سیاسی جلسات متعدد برگزار شده و انها برای افزایش فعالیت خود در اسیان تشویق و حمایت می شوند.
نصیری اظهار کرد: در صورتی که احزاب در انتخابات و دیگر صحنه ها مشارکت و تحرک بیشتری داشته باشند انتخاب برای مردم نیز آسانتر خواهد شد.
انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در روز 29 اردیبهشت برگزار می شود.


نسخه قابل چاپ