جمعه 29 شهريور 1398   15:05:47
ايلام
1396/2/3 يكشنبهاستاندار ایلام: باید با معرفی دستاوردهای نظام زمینه مشارکت حداکثری مردم و حضور افراد واجد شرایط در پای صندوق های رای را فراهم آوریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محمدرضا مروارید روز شنبه در نشست فرمانداران استان ایلام اظهار کرد: با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت و تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا تنور این همه پرسی ملی روز به روز گرم تر می شود.

وی از فرمانداران شهرستان های دهگانه استان خواست اخبار فرآیند برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت را بطور روزانه به وزارت کشور گزارش کنند.

استاندار ایلام افزود: روند اجرای فرآیندهای انتخابات در استان ایلام نیز با تلاش های هیات های اجرایی و نظارت بخوبی پیش می رود و تاکنون مشکل و مسئله خاصی بوجود نیامده است.

مروارید یادآور شد: مراکز آمارگیری رسمی کشور نظرسنجی هایی را در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات اجرا کرده اند که تاکنون 72 درصد مردم استان آمادگی خود را برای حضور در این همه پرسی ملی اعلام کرده اند که از این نظر رتبه سوم کشور را در اختیار داریم و باید تلاش کنیم در فرصت باقیمانده با معرفی دستاوردهای نظام تعداد بیشتری از افراد واجد شرایط در پای صندوق های رای حضور پیدا کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شورای نگهبان قانون اساسی نیز اسامی نامزدهای نهایی تایید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده است، از روز گذشته تبلیغات رسمی نامزدها شروع شده و باید با رصد دقیق فعالیت ها از استفاده داوطلبان ار امکانات و اموال دولتی و حتی موسسات عمومی جلوگیری و طبق قانون با خاطیان برخورد شود.

استاندار ایلام از مسئولان اجرایی انتخابات خواست نشست های مستمری با مسئولان ستادهای نامزدها برگزار و ضمن بیان قوانین انتخاباتی داوطلبان و هواداران آنها را به رعایت قوانین و مقررات ترغیب کنند تا این حماسه ملی نیز با مشارکت حداکثری مردم و در کمال آرامش اجرا شد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 29 اردیبهشت سال 96 به طور همزمان در کشور برگزار می شود.

انتخابات شوراهای اسلامی در 25 شهر و 375 روستای این استان برگزار می شود ولی فقط شورای شهر ایلام بدلیل داشتن جمعیتی بیش از 50 هزار نفر، هفت نفره خواهد بود و باقی شهرها شوراهای پنج نفره دارند.

دوره قبلی انتخابات یعنی چهارمین دوره انتخابات شوراها نیز همزمان با دوره یازدهم ریاست جمهوری در 24 خرداد سال 92 برگزار شد.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال جاری، استان ایلام 580 هزار و 158 نفر جمعیت دارد که در 25 شهر و بیش از 600 روستا سکونت دارند.
 

نسخه قابل چاپ