جمعه 29 شهريور 1398   15:17:33
تهران
1395/12/28 شنبهاستاندار تهران گفت: امیدوارم همانگونه که مردم شریف کشورمان در همه زمینه ها حضور داشته و نقش آفرینی می کنند در انتخابات سال آینده هم نقش خود را به خوبی ایفا کنند چون حضور پررنگ مردم در انتخابات هم نظام را بیمه می کند و هم ناامیدکننده دشمنانی است که همیشه سر ناسازگاری با کشور ما را داشته اند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سیدحسین هاشمی استاندار تهران امروز در نشست خبری ضمن تشکر از زحمات خبرنگاران در طول سال با اشاره به برگزاری انتخابات سال 96 گفت: امیدوارم همانگونه که مردم شریف کشورمان در همه زمینه ها حضور داشته و نقش آفرینی می کنند در انتخابات سال آینده هم نقش خود را به خوبی ایفا کنند چون حضور پررنگ مردم در انتخابات هم نظام را بیمه می کند و هم ناامیدکننده دشمنانی است که همیشه سر ناسازگاری با کشور ما را داشته اند. 
وی با تشکر از مردم در چهارشنبه سوری شب گذشته بیان کرد: از همه مردم عزیز استان تهران تشکر و قدردانی می کنم که چهارشنبه سوری آخر سال را به معنای واقعی مراعات کردند. امسال ما کمترین حادثه را نسبت به سال های گذشته هم در استان تهران و هم سراسر کشور داشتیم چون حوادث امسال کاهش چشمگیری داشت و همچنین از رسانه ملی نیز به دلیل اطلاع رسانی خوب و به موقعی که در زمینه چهارشنبه سوری داشتند، تشکر می کنم. این امر نشان می دهد هر کجا که با مردم صادق باشیم و اطلاع رسانی خوبی صورت بگیرد مردم هم در کنار ما خواهند بود.
 استاندار تهران در ادامه بیان کرد: بنده یقین دارم مردم بزرگوار ما با هوشمندی خوب و آگاهی بالایی که دارند در انتخابات سال 96 هم با حضور پررنگ خود چنان عمل خواهند کرد که مجددا یک برگ زرینی در تاریخ انتخابات ما رقم بخورد چون تجربه نشان داده مردم هر جا که حضورشان ضروری بوده ،حضور پیدا کردند مانند مراسم ترحیم آیت الله هاشمی رفسنجانی و راهپیمایی 22 بهمن که حضور پررنگ خود را به نمایش گذاشتند لذا ما موظفیم در حد توان خود هم از مردم تشکر کنیم و هم در راستای خدمتگزاری به آنها از هیچ تلاشی فروگذار نباشیم.
 
اصحاب رسانه از صحت وسقم اطلاعات قبل از انتشار اطمینان پیدا کنند
 
هاشمی از انتشار برخی اخبار کذب انتقاد کرد و گفت: از شما خبرنگاران و اصحاب رسانه خواهشمندم هیچ خبری را بدون اینکه از صحت و سقم آن اطلاع پیدا نکردید، انتشار ندهید. اخباری در خصوص جمع آوری معتادان متجاهر منتشر شده بود که اصلا صحت نداشت. ما اقدامات خوبی در کاهش آسیب های اجتماعی از جمله جمع آوری معتادان متجاهر انجام دادیم به عنوان مثال ما در ابتدای دولت یازدهم  فقط برای درمان و نگهداری 400 معتاد جا داشتیم ولی اکنون این میزان به 8500 نفر افزایش یافته است که در این زمینه همکاری دستگاه ها از جمله سازمان بهزیستی، شهرداری تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران، دادستان کل، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و خیرین همکاری بسیار خوبی داشتند.
 
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز در بحث آسیب های اجتماعی به 4 محور مهم از جمله معتادان تاکید زیادی داشتند، افزود: ما در راستای اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی برای 3500 نفر از معتادان مکان جدید در شرق تهران را راه اندازی کردیم و همچنین اپراتورهای تلفن همراه، اتاق بازرگانی و خیرین نیز در این زمینه جهت همکاری اعلام آمادگی کردند.
 
 اقدامات استان در سال اقتصاد مقاومتی
 
هاشمی با بیان اینکه همچنین اقدامات لازم جهت اشتغال معتادان بهبودیافته نیز صورت گرفته است، افزود: در شهرستان شهریار برای بیش از 200 تا 300 معتاد اشتغالزایی صورت گرفته است که برای درمان آنها نیز در حال انجام اقداماتی هستیم.
 
استاندار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: وزارت کشور اقدامات صورت گرفته در این زمینه را در سال جاری ارزیابی کرده است. استان تهران رتبه اول تا سوم را در اقتصاد مقاومتی کسب کرده که این بیانگر تلاش همکاران ما در دستگاه ها و نهادهای مربوطه بوده است.
 
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش دولت برای تکمیل پروژه های مسکن مهر افزود: با تمامی مشکلات موجود آمار واگذاری مسکن‌های مهر قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست و تا زمانی که آب، برق و گاز نباشد اجازه واگذاری داده نخواهد شد اما با وجود تمام مشکلات تا شهریورماه و پایان سال 1396 تمام مسکن مهر استان تهران واگذار خواهد شد.
 
هاشمی در ادامه افزود: آنچه که حایز اهمیت است این است که دستگاه‌های اجرایی استان تهران در گذشته جایگاه کشوری نداشتند و این برای من همیشه جای سوال و بسیار عجیب بود اما اکنون خوشحالم که در دو سال گذشته استان تهران رتبه های کشوری به دست آورده است.
 
وی با بیان اینکه ما در هیچ مقطع تاریخ بعد انقلاب مانند سال 94 با مشکل مالی مواجه نبودیم، تصریح کرد: ولی با وجود همه این مشکلات ما توانستیم بسیاری از مسایل از جمله مشکل آب را حل کنیم و امنون نیز عمر متوسط بیش از 50 درصد تجهیزات برق استان تهران بالای 25 سال است ولی مدیران در این دو سه سال اخیر با کمترین امکانات توانستند اتلاف انرژی را کاهش دهند و این کار بزرگی  با کمک مردم در استان بوده است.
 
وی با اشاره به پساب فاضلاب به عنوان یکی دیگر از برنامه های مهم خاطرنشان کرد: پساب فاضلاب بسیار کلیدی و مهم هم برای حوزه محیط زیست و هم برای انتقال آب است.
 
وی با اشاره به افتتاح بیمارستان در سال جاری در استان تهران اظهار کرد: استان تهران در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه است. من بارها گفته ام که شهرستان‌های با جمعیت بالای 500 هزار نفر یک تخت بیمارستانی ندارند اما امسال در شهرستان پاکدشت بیمارستان افتتاح شد و در بخش ساخت  بیمارستان بهارستان اماده افتتاح می باشد ،همچنین قرچک اوایل سال آینده افتتاح خواهد شدو در دیگر شهرستان ها هم پروژه ها تصویب شده و در اینده نزدیک فعالیتشان شروع می شود .
 
استاندار تهران ادامه داد: درآمد کشور به دلیل کاهش قیمت نفت به یک سوم کاهش یافته بود لذا سیاستی که ما در پیش گرفتیم و همچنین دولت محترم هم موافقت کردند این است که ما درچند نقطه از اطراف تهران بیمارستان های عمومی و جامعی را راه‌اندازی کنیم.
 
هاشمی با بیان اینکه ساماندهی صنایع و صنوف یکی از کارهای سخت ما بود، اذعان کرد: ساماندهی همه این اصناف و صنایع آغاز و تعیین تکلیف شده است. در سال آینده خبرهای خوبی برای مردم در این زمینه خواهیم داشت.
 
وی گفت: همچنین استان تهران در سال جاری 5 میلیون تن تولیدات کشاورزی داشته است.
 
خرید 4 هزار واگن قطار ریلی با تصویب دولت
 
استاندار تهران با اشاره به اقدامات ریلی صورت گرفته در استان تهران اظهار کرد: بحث ارتباط ریلی یا قطار اقماری استان تهران از مباحث مهم ما در سال جاری بود، امیدواریم  در سال اینده قطار ریلی تهران –ورامین را وارد فاز اجرایی کنیم همچنین دولت مصوب کرده است 4 هزار واگن خریداری شود.
 
استاندار تهران با اشاره به سفرهای آقای روحانی به شهرستان های استان تهران گفت: آقای رییس جمهور دو سفر به شهرستان های استان تهران دارد که خود نیز پیگیر این موضوع است.
 
وی ادامه داد: اجرایی شدن همه این اقدامات در سایه وجود امنیت در جامعه است. اگر امنیت باشد همه چیز خوب است در صورتی که امنیت وجود نداشته باشد همه چیز تحت الشعاع قرار می گیرد. نیروی انتظامی تلاش های خوبی در این اقدامات و تلاش های خوبی در این زمینه انجام داده است ما تاکنون هیچ نقطه اختلافی با نیروی انتظامی نداشتیم لذا به دلیل ایجاد امنیت پایدار در استان تهران از نیروی انتظامی تشکر و قدردانی می کنم.
 
وی با اشاره به افزایش جذب سرمایه در استان تهران گفت: خود من نیز از جمله معترضان به افزایش مالیات استان تهران بودم. استان تهران 50 درصد مالیات کشور را تامین می کند اما تاکنون نتوانسته ایم به بیش از صد درصد رسیده تا از مازاد مالیات بهره برداری کنیم. ما نسبت به استان های دیگر سالانه 5 تا 7 هزار میلیارد تومان افزایش در آمد مالیاتی داریم که امسال به 38 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این افزایش مالیات حق استان تهران نیست چون محرومیت شهرهای ما از بسیاری از استان های کشور بیشتر است. همچنین بسیاری از نمایندگان هم در استان تهران زندگی می کنند، باید وضعیت استان را درک کردند که استان تهران پیشانی نظام و کشور است لذا باید کمک کنیم از این وضعیت نجات پیدا کند.
 
وی در خصوص افزایش حاشیه‌نشینی در استان تهران تصریح کرد: امکانات موجود برای بحران استان تهران فقط برای 50 هزار نفر جواب می دهد و برای بیشتر از آن پاسخگو نیست.نیاز به مرکز بحران ملی در تهران است و  ما 40 هکتار در مرقد امام و 100 هکتار هم در فرودگاه امام برای استان تهران آماده کردیم.
 
وی با بیان اینکه اقدامات لازم برای ساماندهی متکدیان شهر تهران انجام شده است، گفت: این متکدیان شامل اتباع داخلی و خارجی می شود. بخش زیادی از کار انجام شده است. یک بخشی هم توسط قوه قضاییه در حال انجام است که این امر کار را سخت تر کرده است چون طبق قانون فردی که گلفروشی می کند، متکدی محسوب نمی شود البته ما هم مسیرهایی را داریم پیگیری می کنیم انشاءالله که هرچه زودتر چهره شهر تهران از این افراد تا حدودی پاک شود و برای بازگرداندن متکدیان به شهرستان های خود نیز زیرساخت های لازم هنوز فراهم نشده است.
 
وی با اشاره به سرمایه گذاری های خارجی در استان تهران گفت: یک میلیارد و 100 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی (صنایع غذایی و های‌تک) در استان تهران صورت گرفته است.
 
عرضه اقلام شب عید 10 درصد کمتر از میادین میوه

استاندار در خصوص تنظیم بازار استان نیز بیان کرد: اقلام شب عید در میادین میوه و تره‌بار باید 10 درصد زیر قیمت بازار عرضه شود. کنترل قیمت در میادین صورت می‌گیرد، قیمت ها نسبت به جاهای دیگر بسیار مناسب است و ذخیره سازی هم به اندازه کافی صورت گرفته است.
 
هاشمی در پاسخ به سوال ممنوعیت استفاده از تلگرام توسط وزارت کشور تصریح کرد: وزارت کشور فقط مکاتبات اداری از طریق تلگرام را ممنوع کرده است.
 
وی در خصوص حقوق وزرای دولت نیز اظهار کرد: حقوق کل وزرای دولت زیر 10 میلیون تومان شده است.
 
وی با بیان اینکه استان تهران در این سه سال اخیر هیچ دغدغه‌ای در زمینه امنیت نداشته است، افزود: با تلاش و وحدت و همدلی همه دستگاه ها و نهادها امنیت در استان تهران برقرار است. امنیت جزو بحث های مهمی بود که دغدغه اصلی همه مردم بود و در این سه سال هیچ مشکلی در این زمینه نداشتیم.


نسخه قابل چاپ