شنبه 23 آذر 1398   06:21:46
خراسان رضوي
1395/11/27 چهارشنبهبا حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه ی شورای اداری شهرستان خلیل آباد برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی رضا رشیدیان در این جلسه گفت: دولت تدبیر و امید علی رغم همه مشکلات و تنگناهای مالی،‌ در این سه سال توانست آرامش خوبی را بر اقتصاد کشور حاکم کند.

وی افزود: دولت یازدهم، رویکرد اعتدالی دارد و هر فرد معتدل که دل در گرو این نظام و کشور داشته باشد می تواند در این دولت خدمت کند.

استاندار خراسان رضوی دامن دولت تدبیر و امید را از جناح گرایی مبرا خواند و گفت:‌ هر دولتی که جناحی شود 50 درصد از توان و ظرفیت مدیریتی کشور را از دست می دهد، لذا هنر آن است فضایی ایجاد شود که ظرفیت سازی مناسبی در این زمینه صورت گیرد تا اهداف دشمنان محقق نشود.

رشیدیان از برجام به عنوان یکی از دستاوردهای ارزنده دولت یازدهم برای گسترش ارتباط با جامعه بین الملل یاد کرد و افزود: بدون ارتباطات سیاسی و اقتصادی نمی توان در دنیا کار کرد و با استفاده از فرصت به وجود آمده توانسته ایم ظرفیت های اقتصادی خود را به کار بگیریم.

وی با اشاره به توفیقات به دست آمده در سه سال اخیر در استان، یادآور شد:‌ 120 هزار فرصت شغلی از تابستان 94 تا تابستان 95 در استان ایجاد شده ولی این میزان اشتغال هنوز کافی نیست.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: از جمله ی آن ها می توان به پرداخت تسهیلات به 493 واحد صنعتی و کشاورزی به مبلغی بالغ بر 417 میلیارد تومان در خراسان رضوی (351 میلیارد تومان بخش صنعت و 66 میلیارد تومان بخش کشاورزی)، مبلغ 100 میلیارد تومان جهت انتقال آب با لوله جهت توسعه کشاورزی استان که تأمین اعتبار گردیده، اختصاص مبلغ 148 میلیارد تومان جهت آبیاری استان و مبلغ 78 میلیارد تومان در بخش مکانیزاسیون که در حال پرداخت به کشاورزان، اشاره کرد. 

رشیدیان در خصوص گازرسانی در استان گفت: در دولت دهم مجموعاً 431 میلیارد و 997 میلیون و 200 هزار تومان و در دولت یازدهم مبلغ هزار و 267 میلیارد  و 235 میلیون و 700 هزار ریال اختصاص پیدا کرده است که حدوداً 300 درصد افزایش مشاهده می شود 

وی ادامه داد: در ابتدای سال 1392، مجموعاً 959 روستا در خراسان رضوی گازرسانی بوده که در دولت یازدهم به 1400 روستا افزایش یافته است.

استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در سال زراعی 1395-1394 مجموعاً در استان بیش از 609 هزار تن گندم تولید شده که نسبت به مدت مشابه 29درصد  افزایش تولید داشته و خوشبختانه نیاز 20 ماه استان تأمین شده است.

رشیدیان تصریح کرد: از سال 1392 تا 1395 بالغ بر 653 تخت بیمارستانی جدید احداث گردیده و 2500 تخت در حال ساخت و تجهیز می باشد که 1116 تخت مربوط به شهرستان ها از جمله شهر خلیل آباد می باشد.

وی گفت: از سال 1392 تا 1395 بالغ بر 800 پروژه آموزشی با 4145 کلاس با مساحتی بالغ بر 536042 مترمربع به بهره برداری رسیده است.

استاندار خراسان رضوی به طرح های در دست اقدام اشاره و خاطرنشان کرد: 90 هزار میلیارد ریال پروژه اقصادی، سه هزار میلیارد ریال پروژه عمرانی تا آخر امسال در خراسان رضوی افتتاح و به بهره برداری می رسد.

رشیدیان با اشاره به وضعیت ایران در عرصه بین المللی،‌ گفت: با ابتکار و تدبیر ایران اسلامی در عرصه دیپلماسی؛ آمریکا و صهیونیسم بین الملل را در اقدامات خود برای پیش بردن پرو‍‍ژه ایران هراسی به شکست وا داشته است.

رشیدیان به اظهارات ترامپ در خصوص ایران اشاره و ابراز کرد: مرد گستاخی در مقام رئیس جمهوری آمریکا سخنانی را در باره مردم ایران به زبان می آورد که شور انقلابی مردم ما را شعله ورتر می کند.

وی حضور پرشور مردم در راهپیمایی را پاسخ محکمی به مستکبران و بدخواهان نظام دانست و تصریح کرد: این حضور مسئولیت کارگزاران و مدیران را برای خدمت به مردم سنگین تر می کند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اهمیت مقوله ی سلامت، گفت: یکی از بخش هایی که در دولت تدبیر و امید با نگاه ویژه پیگیری شد؛ حوزه ی سلامت بود؛ به گونه ای که تنها ظرف سه سال اخیر در استان، با راه اندازی هزار و 422 خانه ی بهداشت، زمینه بهره مندی 96 درصد جمعیت روستایی از خدمات بهداشت و درمان فراهم شد.

رشیدیان به اقدامات موثر دولت در حوزه ی اقتصاد و جذب سرمایه گذاری ها اشاره و تصریح کرد: میزان سرمایه گذاری خارجی از ابتدای دولت یازدهم معادل 779 میلیون دلار بوده (1392 تا 1395) در حالی که این مهم از ابتدای تصویب قانون جذب سرمایه گذاری خارجی 1381 تا 1392 (طی 11 سال) معادل 904 میلیون دلار است.

وی خاطر نشان کرد: کل سرمایه گذاری خارجی وارده به استان در 10 ماهه ی سال جاری مبلغ 277 میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال 94 در حدود 9 درصد رشد داشته است .

رشیدیان تصریح کرد: سرمایه ی خارجی مصوب استان در 10 ماهه ی سال 95 نسبت به مدت مشابه سال 94 حدود 10 برابر و نسبت به کل سال 94 حدود هشت برابر افزایش نشان می دهد .

استاندار خراسان رضوی به ظرفیت های دانش بنیان استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون 750 میلیارد ریال پروژه علمی و فناورانه توسط شرکت های دانش بنیان در این استان در دست اجراست.

وی افزود: 240 شرکت دانش بنیان در استان خراسان رضوی فعالیت دارند که برای 2 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

رشیدیان اظهار کرد: این شرکت ها تمام همت خود را برای تبدیل مهارت های علمی، فناورانه، دانایی و تجربه به سرمایه بکار بسته اند و شعار ما می توانیم را پایه اقدامات خود قرار داده اند.

وی گفت: با عنایت به این که در آستانه انتخابات مهم و سرنوشت ساز دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار دادیم لذا تأکید می شود از دو قطبی کردن جامعه و همچنین دامن زدن به مواردی که موجب سوء استفاده مخالفین و امنیت را مخدوش می نماید شدیداً خودداری شود. 

وی تاکید کرد: باید با برشمردن اقدامات خوب دولت و نظام، زمینه را جهت مشارکت و حضور حداکثری مردم در پای صندوق های اخذ رأی فراهم و از امکانات و منابع دولتی به هیچ عنوان له یا علیه کاندیداها استفاده نشود. 

استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: برای همه مجریان بایستی فصل الخطاب قانون انتخاب باشد. همچنین مدیران سیاسی فضای انتخابات را تا پایان شمارش آراء و اعلام نتیجه مدیریت و امنیت را که مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی می باشد را جهت هرچه باشکوه تر برگزار کردن انتخابات تأمین نمایند.

رشیدیان افزود: مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و شهرستان مکلفند حسب قانون انتخابات و در خواست فرمانداران و بخشداران نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز را جهت هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات در اختیار قرار دهند.

فرماندار خلیل آباد نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های این شهرستان بخصوص در بخش کشاورزی، گفت: 85 درصد مردم این خطه به کشاورزی اشتغال دارند و دغدغه اصلی 12 هزار بهره‌بردار این بخش نبود صنایع تبدیلی مورد نیاز منطقه است.

مجتبی شاکری با اشاره به مشکلاتی که سال قبل کشاورزان منطقه برای محصول کشمش خود داشتند، افزود:‌ امسال با حمایت‌ سازمان جهاد کشاورزی استان، 20 هزار تن انگور سبز قلمی منطقه را به کشورهای روسیه و اکراین صادر کنیم که کمک بسیار خوبی به باغداران منطقه شد.

وی با اشاره به خسارت سرمازدگی امسال به باغ های شهرستان، بر لزوم راه اندازی ایستگاه هواشناسی کشاورزی در منطقه تأکید و ابراز کرد: خلیل‌آباد استعداد کافی برای رشد و توسعه همه جانبه دارد و تخصیص اعتبارات لازم به دستگاه‌های شهرستان، روند توسعه این خطه را سرعت بیشتری خواهد بخشید.

شاکری به طرح مجتمع آبرسانی خلیل آباد با 28 میلیارد ریال اعتبار اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح 18 روستای شهرستان از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار می شوند.

به گفته وی در دوران دولت یازدهم 35 میلیارد ریال برای تامین آب شرب و اصلاح شبکه های آب این شهرستان هزینه شده است.

امام جمعه خلیل آباد هم با اشاره به تلاش مسئولان این شهرستان گفت: برخی از کمبودها و مشکلات کنونی این منطقه ناشی از پیگیری نکردن مسئولان شهرستان نیست بلکه در استان ابتر می ماند.

حجت الاسلام علی ناهیدی، شتاب دادن به راه اندازی صنایع تبدیلی در این شهرستان را ضروری خواند و گفت: بدون شک با راه اندازی صنایع تبدیلی یکی از مشکلات اصلی باغداران منطقه برطرف شده و آنان ناگزیر به انبار کردن محصول خود نخواهند بود.

 


نسخه قابل چاپ