شنبه 23 آذر 1398   07:03:47
خراسان رضوي
1396/2/25 دوشنبهبا حضور استاندار خراسان رضوی نخستین جلسه ی شبکه ی جامع دانشگاه های استان در سال جاری برگزار شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ علیرضا رشیدیان در این جلسه بر لزوم ایفای نقش موثر شبکه ی جامع دانشگاه های استان در پیشبرد علم، دانایی و تخصص استان تاکید کرد. 

وی افزود: می بایست با تقسیم کار، هماهنگی بیشتر پوشش همه جانبه، از ظرفیت های علمی نیروهای دانشگاهی و تجهیزات موجود، در راستای رفع نیازها و حل عالمانه ی چالش های استان، تلاش کنیم. 

استاندار خراسان رضوی، ارتقا سطح علمی استان و حرکت در مسیر نقشه ی جامع علمی کشور یکی از مواردی است که باید با جدیت دنبال شود. 

رشیدیان با اشاره به ایجاد یکصد هزار شغل جدید در سال گذشته، گفت: در همین راستا در ابتدای سال جاری تفاهم نامه ی سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی در حوزه ی ICT و IT با هدف توسعه ی اشتغال و کارآفرینی در استان، به امضا رسید. 

وی تصریح کرد: امروز حدود 48 درصد از جوانان جویای کار استان، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که باید با ورود موثر و ایجاد اشتغال در حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی، باغداری و ... این آمار را کاهش داد. 

استاندار خراسان رضوی با اشاره به لزوم حرکت در مسیر شهر هوشمند، خاطر نشان کرد: در دولت تدبیر و امید به این مهم توجه ویژه ای شده است. 

رشیدیان با تشریح ظرفیت شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و شتاب دهنده، گفت: باید مسیر حرکت بر اساس مزیت های استان و اتصال پژوهش های در حال انجام به حوزه ی عمل و ایجاد اشتغال باشد.

وی تاکید کرد: پژوهش برای پژوهش کار پسندیده ای نیست بلکه باید پژوهش ها کاربردی باشد و بتوان از طریق آن، مشکلات مردم را برطرف کرد.  

استاندار خراسان رضوی به برنامه ریزی برای برگزاری همایش بین المللی مکتب حقوقی اسلام با محوریت دانشگاه آزاد استان اشاره و تصریح کرد: این همایش علمی به دور از مسائل سیاسی و به صورت کارشناسانه خواهد بود. 

وی اظهار امیدواری کرد: این گردهمایی منجر به ایجاد ساختاری برای استفاده و هماهنگی بیشتر از حقوقدانان جهان اسلام شود آن هم در شرایطی که گروهک های تروریستی با حمایت کشورهای غربی، آمریکا و صهیونیست ها، سعی در مخدوش کردن چهره ی رحمانی و نورانی اسلام عزیز دارند. 

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: تمام تلاشمان آن است که بر مبنای قانون از مجموعه ظرفیت هایی که بستر فعالیت دانشجویان، استادان، تشکلها و نشریات را به شکل ایجابی به وجود آورند، استفاده کنیم.

وی افزود: این ظرفیت های ایجابی در دو محور اجرای مطلوب انتخابات و دوم مشارکت حداکثری و فرهنگ سازی قابلیت تحقق را دارا می باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: در بعد اجرایی، ماده 21 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 67 قانون انتخابات شوراها تأکید دارد که کلیه دستگاه ها، نهادهای دولتی و عمومی باید امکانات، تجهیزات وهم نیروی انسانی خود را متناسب با نیازی که از سوی ستاد انتخابات اعلام می شود در اختیار قرار دهند.

حسینی تصریح کرد: در این زمینه دانشگاه ها از یک سو امکانات فناوری ، خودرو، مکان جهت برگزاری انتخابات را در حد مورد نیاز در اختیار ستادانتخابات استان قرار خواهند داد و از سوی دیگر با توجه به اینکه ماده 23 قانون انتخابات صدا و سیما را موظف می کند که جهت اطلاع رسانی و مشارکت حداکثری زمینه های لازم را در اختیار ستاد انتخابات قرار دهد، دانشگاه ها با معرفی استادانی که می توانند درخصوص معیارهای انتخابات با شکوه و مشارکت حداکثری تخصص دارند به ستاد انتخابات معرفی تا صدا و سیما از ظرفیت آنان در این راستا استفاده نماید.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: از همین منظر دومین بحث ایجابی بر مبنای قانون انتخابات مطرح می شود که زمینه ساز مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را میتوان فراهم ساخت.

 حسینی تصریح کرد: با توجه به اینکه انتخابات دارای کارکردهای مهمی چون افزایش وفاق ملی، استفاده از حق تعیین سرنوشت ، گردش مسالمت آمیز قدرت و افزایش قدرت درونی نظام و به ویژه بیمه شدن کشور در مقابل قدرتهای خارجی است، دانشگاه ها و همه صاحبنظران تمام تلاش خود را باید معطوف بسازند تا انتخابات با مشارکت حداکثری محقق گردد.

وی افزود: در همین راستا تبصره 4 الحاقی مصوب 85.6.11 دلالت می کند که استفاده از امکانات دولتی و عمومی مشروط به اخذ مجوز از مقامات ذیصلاح و پرداخت هزینه برابر برای تمامی نامزدها و طرفداران آنها بلامانع می باشد.

معاون استاندار با تاکید بر اینکه  تمام دستگاه های دولتی و از جمله دانشگاه ها باید به شکل سلبی از برخی فعالیتها و اقدامات برمبنای قانون جلوگیری نمایند، گفت:عدم استفاده از امکانات دولتی بر علیه جریان یا کاندیدای خاص، عدم اعلام نظر یا  حمایت از جریان یا کاندیدای خاص  و فعالیت کارکنان در ساعات اداری از جمله مواردی است که بر اساس ظرفیت قانون باید به عنوان اقدامات سلبی مورد نظر روسای دانشگاه ها قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در پایان افزود: باید تلاش کنیم با توجه به ظرفیت قانون همه ظرفیت های ایجابی را بکار گیریم و با توجه به موارد سلبی نیز از هر اقدام و عمل غیرقانونی پرهیز نمائیم.


نسخه قابل چاپ