شنبه 30 شهريور 1398   23:23:50
سمنان
1396/2/10 يكشنبهبیست و سومین نشست توجیهی آموزشی اعضای هیأت بازرسی انتخابات استان و شهرستانهای تابعه با حضور دکتر قنبری، متقی، معینیان و کلیه اعضای هیأت بازرسی انتخابات استان و شهرستانهای تابعه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ بیست و سومین نشست توجیهی آموزشی اعضای هیأت بازرسی انتخابات استان و شهرستانهای تابعه با حضور دکتر قنبری معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی و رئیس ستاد انتخابات استان ، متقی مدیرکل دفتر امور سیاسی ، انتخابات و تقسیمات کشوری و دبیر ستاد انتخابات استان ، معینیان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد ، بازرسی و امور حقوقی و رئیس هیأت بازرسی انتخابات استان و کلیه اعضای هیأت بازرسی انتخابات استان و شهرستانهای تابعه در محل سالن غدیر استانداری برگزار گردید.
در این جلسه معینیان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد ، بازرسی و امور حقوقی و رئیس هیأت بازرسی انتخابات استان با اشاره به تبصره ۹ ماده ۳۱ اصلاحی قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده ۶۶ قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور ، وزارت کشور را مامور اجرا و مسئول حسن جریان انتخابات دانست و افزود: در همین راستا و به منظور صیانت و حفاظت از آراء مردم در انتخابات پیش رو هیأت بازرسی انتخابات کشور و به تبع آن هیأت بازرسی انتخابات استانها و شهرستانهای تابعه تشکیل گردیده است .
وی تعیین اعضاء هیأت بازرسی انتخابات استان و شهرستانهای تابعه ، برگزاری بیش از ۲۳ جلسه هیأت بازرسی انتخابات استان ، برگزاری جلسات آموزشی ویژه بازرسین و سربازرسین ، ارسال قوانین و مقررات انتخاباتی به عوامل بازرسی انتخابات شهرستانها و رصد و ارسال اخبار و اطلاعات انتخاباتی به مراجع ذیربط را از اهم اقدامات هیأت بازرسی انتخابات استان برشمرد .
در ادامه جلسه متقی مدیرکل دفتر امور سیاسی ، انتخابات و تقسیمات کشوری و دبیر ستاد انتخابات استان با اشاره به زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هیأت نظارت گفت: در دوم اردیبهشت سالجاری مراتب رد یا تایید صلاحیت داوطلبین توسط هیأت اجرایی به ایشان ابلاغ خواهد شد .
 ایشان سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را مشتمل بر ۱۸ بند دانستند و ۱. عدالت انتخاباتی ۲. شفافیت انتخاباتی ۳. فرهنگ انتخاباتی ۴. اخلاق ۵. مشارکت ۶. نظارت ۷. قوانین انتخاباتی از حوزه های ۷ گانه سیاستهای کلی ابلاغی نام برد.
وی با اشاره به فرهنگ انتخاباتی در نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: نظام ما بر خلاف برخی دیگر از کشورها که از انتخابات به عنوان یک مانور سیاسی نام می برند برگزاری انتخابات را به عنوان یک فرصتی برای رشد شهروندان می دانیم لذا به همین جهت در بند ۸ سیاستهای ابلاغی بر ارتقاء سطح شناخت و آگاهیهای عمومی تاکید ویژه گردیده است .
دکتر قنبری معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس ستاد انتخابات استان انتخابات را مسئله بسیار مهم دانست و اظهار داشت : که داوطلبین توسط مردم انتخاب می شوند که باید قدر این موضوع را دانسته و در چارچوب قوانین و مقررات عمل نمایند .
 ایشان با عنایت به تشریح وظایف کلیه عوامل و دست اندرکاران امر برگزاری انتخابات در قوانین جاری کشور ، قانون مداری را از اصول مهم انتخابات پیش رو قلمداد و بیان نمود همه عوامل انتخابات می بایست نسبت به قانون و رعایت مقررات تمکین نمایند .
 قنبری قانون را ملاک عمل کلیه دست اندرکاران انتخابات برشمردد و افزود: رای مردم برای همه مسئولین و مردم قابل احترام است و همه می بایست نسبت به رای مردم تمکین نمایند .
رئیس ستاد انتخابات استان اشرافیت به قوانین و مقررات انتخاباتی را برای بازرسین و سربازرسین مهم برشمرد و اظهار داشت: در ارائه گزارش ارائه مستندات کافی و قانونی و طبق واقعیت ضروری می باشد .

نسخه قابل چاپ