شنبه 30 شهريور 1398   22:46:13
فارس
1396/2/23 شنبهاستاندار فارس گفت: مساله مهم در انتخابات روز 29 اردیبهشت حضور و مشارکت پرشور و حداکثری مردم در پای صندوق های رای است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ مهندس سید محمد علی افشانی در گردهمایی فرمانداران و بخشداران استان که با حضور معاون سیاسی وزیر کشور برگزار شد افزود: رهبر معظم انقلاب نیز چندین بار تاکید کردند که برای صیانت از نظام و کشور همه بیایند و رای بدهند که این بسیار معنادار است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط امروز منطقه بلاخیز و متلاطم خاورمیانه، امنیت و آرامش پس از انتخابات نیاز جامعه است و رای مردم نیز پشتوانه ملی و بین المللی خواهد بود.
استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم ارائه آموزش به نمایندگان فرمانداران و بخشداران حاضر در شعب اخذ رای تاکید کرد: آنها باید بر قوانین اشراف لازم و کافی داشته باشند تا در صورت لزوم بتوانند با صداقت و شجاعت عمل کنند.
مهندس افشانی تاکید کرد: با توجه به طولانی بودن زمان رای گیری و احتمال خستگی نیروها، فرمانداران و بخشداران باید نیروی جایگزین آموزش دیده را نیز در اختیار داشته باشید تا در صورت نیاز از آنها نیز استفاده شود.
وی، بر لزوم جلوگیری از امنیتی شدن فضای شهرها نیز تاکید کرد و خطاب به فرمانداران گفت: نباید اجازه دهید فضای انتخابات امنیتی شود.
استاندار فارس تصریح کرد: تعامل بهتر از تقابل است و فرمانداران باید با حفظ جایگاه، به عنوان رییس شورای تامین شهرستان مسائل را با تعامل دنبال کنند.
استاندار فارس، انتخابات را یک فرصت مناسب برای تقویت نهادهای اجتماعی همچون احزاب و سمت ها دانست و ادامه داد: تا زمانی که در کشور احزاب قدرتمند شکل نگیرد قدم گذاشتن در مسیر توسعه تقریبا غیر ممکن است.
استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم قدرت گرفتن نهادهای اجتماعی ادامه داد: اگر امروز احزاب قدرتمند در کشور داشتیم دیگر نگران مسائل قومی در شهرها نبودیم، چرا که در زمان نبود حزب، این قوم و نژاد و شهر و شهرستان است که جایگزین آن می شود.
مهندس افشانی اضافه کرد: اگر احزاب قدرتمند داشته باشیم مردم به طور طبیعی به آنها مراجعه می کنند و این دستاورد اجتماعی بشر است.
وی گفت: در زمان حضور احزاب، خرد جمعی جای خِرد فردی را می گیرد و جامعه با خرد جمعی اداره می شود و این فرصتی است که باید از آن استفاده کرد.
استاندار فارس، دستاورد اجتماعی را مهمترین دستاورد جوامع بشری دانست و تصریح کرد: اهمیت این مساله تا آنجاست که می توان دیگر یافته های بشر را نیز متاثر از این دستاورد دانست، دستاوردی که حاصل اسارت و خون میلیون ها انسان در طول تاریخ است.
مهندس افشانی افزود: انسان برای رسیدن به دستاورد مهمی همچون قدرت انتخاب، مسیر طولانی را طی کرده و هزینه های سنگینی پرداخت نمود و آنچه امروز به عنوان قدرت انتخاب در اختیار انسانهاست، حاصل خون میلیون ها انسان است و همه ما وظیفه داریم از این دستاورد بزرگ بشریت به خوبی پاسداری کنیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که انسان از این دستاورد مهم یعنی قدرت انتخاب محروم بودند هیچ تحولی شکل نمی گرفت چرا که تا قبل از آن علم محدود و اندیشه مقید بود و پس از آزادی بشر بود که تحولات یکی پس از دیگری به وقوع پیوست.
استاندار فارس گفت: بنابراین پایه تمدنی بشر را نه فیزیک و شیمی بلکه باید قدرت انتخاب انسان ها دانست و به میزان تلاش هایی که برای تحقق آن شده باید قدر این دستاورد را دانست.
وی، با اشاره به اینکه، حق مهمترین مساله ای است که هر انسانی باید در طول زندگی به آن توجه کند افزود: اگر خود را پیرو امام علی (ع) می دانیم باید توجه داشته باشیم که در نهج البلاغه کمتر نامه و خطبه ای است که در آن سخنی و گریزی به حق و عدالت نشده باشد.
مهندس افشانی، با اشاره به نبرد امام علی (ع) و عَمربن عبدود در جریان جنگ خندق گفت: در آنجا تنها کسی که حاضر شد در مقابل عَمر قرار گیرد امیرالمومنین بود که هر سه مرتبه به در مقابل خواست پیامبر اعلام آمادگی کرد و پیامبر (ص) نیز در آنجا آن نبرد را قرار گرفتن همه اسلام در مقابل همه کفر توصیف کردند.
استاندار فارس تصریح کرد: خودداری علی (ع) از کشتن عمر در زمان خشم بیانگر جایگاه حق در نظر امام پرهیزگاران است و اینکه حق مبنایی است که هیچ چیز دیگر نمی تواند با آن برابری کند.
ای علی که جمله عقل و دیده ای
شمه ای واگو از آنچه دیده ای
گفت من تیغ از پی حق می زند
بنده حقم نه مامور تنم
شیر حقم نیستم شیر هوا
فعل من بر دین من باشد گوا
مهندس افشانی، در خصوص نامه امام علی (ع) به مردم مصر نیز گفت: امیرالمومنین (ع) در آن نامه در وصف مالک اشتر می گوید، او کسی است که در ایام خطر نمی خوابد، در هنگام ترس و خوف پشت به دشمن نمی کند، در مبارزه با آدم های فاجر و فاسد از شعله های آتش سوزنده تر و شمشیری از شمشیرهای خداست و با وجود اینکه بیش از شما نیازمند او بودم اما او را برای شما فرستادم.
استاندار فارس گفت: امام علی (ع) در آن نامه از مردم مصر می خواهد که حرف مالک را بشنوند و اگر امرش مطابق حق بود از آن اطلاعت کنند که این نیز بیانگر جایگاه حق و اهمیت آن است.
وی، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را مهمترین حق انسانها دانست و افزود: در این میان ما نیز وظیفه داریم که از این مهمترین دست آورد اجتماعی بشر حفاظت و حراست کنیم تا نهاد انتخابات تقویت شود.
استاندار فارس ادامه داد: تقویت نهاد انتخابات بسیار مهمتر از نتیجه هر انتخاباتی است چرا که اگر نهاد انتخابات تقویت شود مردم اعتماد می کنند و این اعتماد به یک سرمایه اجتماعی تبدیل می شود، سرمایه ای که با آن می توان جامعه را مدیریت کرد.
وی گفت: امروز وظیفه ما است که از این حق انسان ها بدون هیچ ترس و هراسی دفاع کنیم.
استاندار فارس، با اشاره به سخن ولتر فیلسوف قرن 17 فرانسه که گفت،من با عقیده شما موافق نیستم اما تا پای جان از حق شما برای ابراز آن دفاع خواهم کرد افزود: ما نیز باید به مخالفان و منتقدانمان بگوییم که ما با منش و روش شما برای اداره کشور موافق نیسیتم اما به قیمت جانمان از حق شما ورای شما دفاع خواهیم کرد.
مهندس افشانی خطاب به فرمانداران و بخشداران گفت: بگذارید نام نیکی از شما بماند تا آیندگان بگویند که حق آدمی تا آنجا برای شما ارزشمندبوده که حاضر بوده اید به قیمت آبرویتان و جانتان از آن دفاع کنید.
بس بگردید و بردد روزگار
دل به دنیا در نبندند هوشیار
ای که دستت می رسد کاری بکن
پیش از این کز تو نیاید هیچ کار
این همه هیچ است چون می بگذرد
تخت و بخت، امر و نهی و گیر و دار
نام نیکو گر بماند زآدمی
به کز او ماند سرای زرنگار


نسخه قابل چاپ