جمعه 29 شهريور 1398   14:39:27
فارس
1396/2/9 شنبهاستاندار فارس با بیان این که حاکمیت قانون از نیازهای جامعه است، گفت: تحقق این مهم خصوصا برای اینکه در مسیر توسعه بتوانیم گام های درست برداریم امری ضرروی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهندس سید محمد علی افشانی در مراسم گرامیداشت سالروز تاسیس شوراهای اسلامی شهر و روستا در شیراز، اظهار داشت: شوراها حاصل تلاش هزاران ساله انسان هستند.
وی با بیان این که وجه تمایز انسان با سایر موجودات قدرت انتخاب است، افزود: این قدرت انتخاب حاصل درد و رنج و مرگ میلیون ها انسان در طول تاریخ است و اگر توجه نکنیم نمی دانیم که آنچه در اختیار ما است چه بهای سنگینی برای آن پرداخت شده است.
استاندار فارس با اشاره به این که انسان های زیادی در طول تاریخ به اسارت رفته اند و  از هستی خود گذشتند تا دیگران آزاد باشند و حیات داشته باشند ادامه داد: در نظام برده داری یک نفر مالک بود اما به تدریج انسان ها به این نتیجه رسیدند که همه انسان ها باید مالک و حاکم باشند.
مهندس افشانی با بیان این که در دوران نوین، اصطلاح شهروند به معنای کسی که حق حکومت دارد، ایجاد شد، گفت: شهروند با ساکن متفاوت است؛ ساکن یعنی کسی که حق سکونت دارد یعنی شهروند نیست؛ اگر کسی به این جا رسید که حق حکومت دارد و دانش آن را داشت و به حقوق انسانی آگاه بود شهروند می شود.
وی با اشاره به این که شهروند بودن فقط با قدرت رای آدم ها است، افزود: یعنی انسان هایی که حق انتخاب را به عنوان وجه تمایز انسان با سایر موجودات می دانند؛ اسارت ها و زندان های طویل المدت را تحمل کردند تا سرانجام بشر به حق شهروندی و قدرت انتخاب مردم تن داد.
استاندار فارس با بیان این که اولین بار در ایران پس از صدور فرمان مشروطیت در سال ، 1285مردان در سال 1286 دارای حق رای شدند و در سال 42 نیز زنان دارای حق رای شدند، گفت: در سال 1286قانون بلدیه ایران نیز مصوب شد اما به دو دلیل دوام نیاورد؛ عدم آگاهی مردم از حقوق خود و این که در آن تاریخ 80 درصد از مردم روستایی و عشایر و تنها 20 درصد از آنان شهرنشین بودند.
مهندس افشانی با اشاره به این که پس از انقلاب در اردیبهشت 58 یعنی کمتر از سه ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قبل از تصویب قانون اساسی امام خمینی(ره) دستور قانون شورها را ابلاغ کردند، افزود: آیت الله طالقانی فریاد زد من گفتم شورا. این شورا حرف قرآن است اما گوش نکردند اما می دانم چرا گوش نکردند؛ بهرحال ماند تا در سال 1378 دولت اصلاحات به دلیل اعتقاد به رای مردم اولین دوره انتخابات شوراها را برگزار کرد و از آن تاریخ شورها در حال تکامل تدریجی هستند.
وی تاکید کرد: برای تقویت نهاد نوپای شورا کسانی که در عرصه شوراها قدم می گذارند باید مطالعه کنند که چه هزینه ای در طول تاریخ پرداخت شده است تا رای مردم مبنا قرار گیرد.
استاندار فارس با بیان این که تا زمانی که قانون حاکم نشود و مبنای رفتار و عمل ما قانون نباشد اقدامات ما تاثیرگذار نخواهد بود، ادامه داد: ما باید با اشراف به قانون، زمینه اجرای قانون را فراهم کنیم.
مهندس افشانی با اشاره به این که جسارت در عمل نتیجه بصیرت در نظر است، افزود: اگر انسان در نظر قوی باشد در عمل نمی هراسد؛ نیاز جامعه ما حاکمیت قانون است تا در مسیر توسعه قدم های درستی برداریم؛ تا زمانی که حرکت ما بر اساس قانون نباشد حرکتی مانند پاندول خواهیم داشت.
استاندار فارس، بر لزوم آگاهی شورائیان نسبت به حقوق خود، همنوعان و شهروندان نیز تاکید کرد و افزود: من با منش و روش منتقدان و مخالفان دولت برای اداره کشور موافق نیستم؛ اما تا پای جان از حق آنها و رای آنها دفاع خواهم کرد.
وی با بیان این که تقویت نهاد انتخابات بسیار بسیار مهمتر از نتیجه انتخابات برای ما کشورهای جهان سوم است، گفت: اگر نهاد انتخابات بعد از مشروطیت تقویت شده بود ما هرگز هزینه های بسیار وحشتناکی را که بعدا پرداخت کردیم پرداخت نمی کردیم.
مهندس افشانی با اشاره به این که مردم تعیین می کنند که چه کسی انتخاب می شود؛ اما این که ما وظیفه خود بدانیم که از حق مردم در انتخاب دفاع کنیم مساله اصلی و وظیفه ماست.
وی با بیان این که وظیفه ما این است که انتخابات را درست برگزار کنیم و از حق مردم دفاع کنیم، گفت: عده ای تصور می کنند که از مردم بیشتر می فهمند در حالی که اکثریت مردم و متوسط مردم درست تشخیص می دهند و درست انتخاب می کنند و ما باید زمینه انتخاب آنها را فراهم کنیم و به گونه ای رفتار کنیم که آنها ما را امانت دار خود بدانند و به ما اعتماد کنند؛ اگر چنین شد هم مشارکت آنها بیشتر می شود و هم نهاد انتخابات به مرور تقویت می شود و همه مردم به جایی می رسند که جز با رای و نظر مردم گردن به هیچ رای و نظری ندهند و این لازمه توسعه کشور ماست.
استاندار فارس تصریح کرد: باید مردم را از حقوقشان آگاه کنیم و آنها بدانند که حقی دارند و ما هم امانت دار آنها هسیتم و از حق و رای و نظر آنها صیانت می کنیم.
مهندس افشانی با بیان این که دولت تدبیر و امید خدمات خوبی را انجام داده است، ادامه داد: در همین دولت که امروز دغدغه همه مردم اشتغال است تنها در کمتر از دو سال بر اساس لیست تامین اجتماعی، بیش از 40 هزار نفر افزایش اشتغال در بنگاه های اقتصادی داشتیم.
وی افزود: 261 واحد بالای 25 تن، 304 واحد از 10 تا 25 تن و بیش از 13 هزار تن نیز بین یک تا 10 تن افزایش اشتغال داشته اند که مجموعا 40 هزار نفر در این واحدها مشغول به کار شدند.
استاندار فارس با اشاره به این که تا قبل از دولت یازدهم هیچ شرکت دانش بنیانی در استان وجود نداشت، گفت: امروز 97 شرکت دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری فعالیت دارند و حمایت های خوبی در این زمینه از استان شده است.
مهندس افشانی با بیان این که در حوزه عمرانی در سفر اخیر رئیس جمهور به استان فارس چندین پروژه داشتیم که هر کدام آن ها برای این که رئیس جمهوری به استان سفر کنند کافی بود، گفت: یکی از این پروژه ها، ورزشگاه 50 هزار نفری پارس بود که بیش از 20 سال قبل شروع شد و 80 میلیارد تومان صرف اجرای آن شد؛ 58 و نیم میلیارد تومان آن در سال 95 هزینه شد و اگر اراده و پیگیری برای اتمام آن نبود 20 سال دیگر طول می کشید.
وی ادامه داد: دیگر پروژه استان بیمارستان خیریه پیوند بوعلی سینا به عنوان بهترین و مهم ترین پروژه بیمارستانی کشور نیز به همت دکتر ملک حسینی افتتاح شد که در کشور بی نظیر است.
استاندار فارس با اشاره به این که سد چشمه عاشق نیز در کویر در شهرستان نی ریز به بهره برداری رسید، گفت: ما به دنبال این بودیم که از خط انتقال آب از خلیج فارس به گل گهر، سهمیه ای برای شهرستان نی ریز بگیریم؛ الان بیش از 46 میلایون متر مکعب آب پشت این سد جمع شده است.
مهندس افشانی با بیان این که طی سه سال دولت تدبیر و امید، در بیش از 33 هزار هکتار از زمین های کشاورزی آبیاری تحت فشار انجام شده است، افزود: در شورای عالی آب مصوب شد پنج هزار میلیارد تومان برای اجرای 350 هزار هکتار آبیاری نوین در اختیار استان فارس قرار گیرد.
وی با اعلام این که طی سه سال در دولت تدبیر و امید 743 روستا گازرسانی شد، اظهار داشت: از سال 44 که اولین شعله گاز به استان فارس آمد تا قبل از این دولت، 604 روستا گازرسانی شده بود؛ یعنی در این سه سال 140 روستا بیشتر کل دوره های قبل گازرسانی به روستاها صورت گرفته است.
استاندار فارس با بیان این که 567 روستا در این استان آبرسانی شده و اعتباری نیز از صندوق توسعه ملی برای سایر روستاها قرار گرفته است که در دو سال آینده هیچ روستای بالای 20 خانوار بدون آب و گاز نداشته باشیم؛ می کوشیم اکثر آن ها تا پایان سال 96 به اتمام برسد.
مهندس افشانی با اشاره به این که آزادراه شیراز – اصفهان تا سال 94 حدود 23 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در سال 95 به حدود 55 درصد پیشرفت فیزیکی رسید، گفت: ماشین آلات سنگین این پروژه از 120 دستگاه به یک هزار و 200 دستگاه رسید و بیش از دو هزار نفر نیروی کار در آن مشغول به کار هستند.
وی با بیان این که محور شیراز به قائمیه و سایر بزرگراه های ما که به سمت فیروزآباد، جم، فسا، داراب و سایر نقاط استان همگی فعال هستند، ادامه داد: اینها بیانگر این است که به رغم محدودیت های فراوان، دولت در حال فعالیت است که در سایه توافق برجام صورت گرفته است.
استاندار فارس با اشاره به این که میزان فروش نفت هم اکنون به دو میلیون و 400 هزار بشکه در روز رسیده است، افزود: قبل از دولت یازدهم، میزان صادرات نفت روزانه 980 هزار بشکه بود که بر اساس تحریم ها قرار بود سالانه 20 درصد کم شود و به صفر نزدیک شود و اگر توافقی نبود صادرات نفتی هم نبود.
مهندس افشانی با بیان این که در استان فارس شاهد 246 درصد افزایش گردشگر در دولت تدبیر و امید نسبت به دوره قبل به خاطر تعامل با جهان هستیم، گفت: همه این دستاوردها، حاصل تدبیر و تعقل در اداره کشور است
وی با اشاره به این که دو نوع مدیریت کلان به نام دولت دوره گرد یا دست فروش یا آتش نشان و دولت مستقر وجود دارد، افزود: دولت دوره گرد هر روز که مشکل در جایی ایجاد می شود تلاش می کند آن نقطه را کنترل کند؛ در مقابل دولت مستقر است که با برنامه و هدفگذاری پیش می رود؛ این دولت، دولت مستقر است؛ برخی فکر می کنند که دولت باید بگردد؛ دولت دوره گرد در هیچ کشوری منشا تحول نبوده است.
استاندار فارس با بیان این که دولت در حد توان هم در حوزه شهری و هم حوزه روستایی کمک هایی داشته است، گفت: در قانون برنامه ششم، مصوبه خوبی در مورد ارزش افزوده وجود دارد و ارزش افزوده به روستاها و شهرهای کوچک اختصاص یافته است؛ این کار خوبی است چرا که محل تولید روستاها است.
مهندس افشانی تصریح کرد: ما باید خدمات را به روستاها برسانیم؛ اما با خدمات تنها روستایی در روستا نمی ماند؛ باید شغل در روستا ایجاد شود.
وی گفت: زمینه اشتغال را باید فراهم کنیم و  سال 96 را سال افزایش اشتغال در محیط های روستایی قرار دهیم. 
 

نسخه قابل چاپ