جمعه 29 شهريور 1398   14:36:58
فارس
1396/2/9 شنبهاستاندار فارس گفت: صیانت از رای مردم و امانتداری ما بسیار مهم است چرا که اگر مردم ما را امانتدار بدانند قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید محمدعلی افشانی، در همایش روسای دادگستری و دادستان های استان اظهار داشت: با همدلی که بین اعضای شورای تامین وجود دارد تمام موارد برای چگونگی بهتر برگزار شدن انتخابات بررسی می شود و همه اعضاء برای برگزاری انتخاباتی سالم و امن همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی اراده ای قوی خواهند داشت.
استاندار فارس افزود: آنچه برای ما مهم می باشد این است که فردای انتخابات در استان دو مسئله را شاهد باشیم اول اینکه انتخابات سالم و امن برگزار شده باشد و دوم اینکه پس از برگزاری انتخابات وقت همه صرف عمران و آّبادانی و توسعه استان شود.
وی گفت: اگر کوچکترین ناامنی بوجود آید برای تهیه گزارش و پاسخگویی به بازرسان و سایر موارد وقت زیادی را خواهد گرفت و از طرف دیگر این ناامنی باعث توسعه کینه و خشم نفرت خواهد شد و ریشه آن برای سالهای بعد نیز خواهد ماند.
مهندس افشانی ابراز داشت: با همکاری همه اعضای شورای تامین و عوامل نظامی و انتظامی، انتخابات مجلس شورای اسلامی با مشارکت حداکثری مردم استان برگزار شد که این مشارکت از متوسط کشور نیز بالاتر بود و هم به لحاظ امنیت و آرامش حین و بعد از برگزاری انتخابات فارس جزء استان های بود که در تمام مجامع ملی مطرح بود.
استاندار فارس گفت: مقام معظم رهبری فرموده اند که مبادا انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای باشد که انتخابات شوراهای اسلامی را تحت الشعاع قرار دهد.
وی گفت: آنچه امروز در اختیار ماست همانند سایر شاخه های علوم می باشد همانگونه که امروز در حوزه پزشکی آخرین دستاوردهای بشر تجمیع شده دانش بشری است اما این مسئله در حوزه اجتماعی زیاد مشهود نیست و باید بدانیم برای آنچه که امروز در دست ماست هزینه های سنگینی پرداخت شده است.
استاندار فارس گفت: بشر پس از دوره کوتاهی از آغاز خلقت بصورت جمعی زندگی کرده و این زندگی جمعی جزء مشخصه های انسان ها و بشر است که به مرور زمان این اجتماعات از حالت بدوی به سمت زیست اجتماعی و مدنی رفت و برای آن هزینه های زیاد پرداخت شد و هرچه امروز وجود دارد حاصل دانش بشری در حوزه علوم اجتماعی می باشد.
وی گفت: شاید خیلی ها ندانند که طی سالیانی عده ای جان دادند و اسارت ها را تحمل کردند تا امروز انسان ها آزاد زندگی کنند و بر سرنوشت خویش حاکم شوند.
مهندس افشانی گفت: به مرور زمان که پایه های تمدنی بشر گذاشته شد نیازهای بشر باعث شد تا مجبور شوند برای پاسخگویی به این نیازها، رفتارهای اجتماعی را قانونمند کنند.
وی افزود: عدالتخواهی و مبارزه با تبعیض و بیدادگری باعث شد تا انسان ها قوانینی را وضع نمایند تا بتوانند در کنار هم و با حفظ حرمت و رعایت حقوق یکدیگر زندگی نمایند.
استاندار فارس گفت: یکی از مهم ترین قوانینی که وضع شد قوانین انتخاب انسان ها بود  که آن هم حاصل رنج و درد انسان های فراوانی است.
مهندس افشانی گفت: در قران آیات زیادی وجود دارد که بر شور و مشورت حتی در دوران جنگ تاکید دارد.
استاندار فارس افزود: آنچه وجه تمایز انسان ها در زیستشان می باشد قدرت انتخابشان می باشد نه جمعی زندگی کردنشان. ما باید تلاش کنیم که هر روز این قدرت انتخاب بیشتر از دیروز باشد.
وی گفت: در جامعه مدنی مبتنی بر قانون، ما به جای من می نشیند و رئیس جمهور به جای رئیس قبیله و پادشاه می نشیند و از همه مهم تر، خرد جمعی جای خرد فردی را می گیرد.
رئیس شورای تامین استان فارس افزود: مهم ترین ابزار چنین جوامعی قانون است و رعایت قانون لازمه حیات توام با کرامت و عدالت می باشد.
استاندار فارس گفت: بین ساکن و شهروند تفاوت وجود دارد چرا که ساکن حق سکونت دارد اما شهروند حق حکومت دارد و ما باید به گونه ای  رفتار کنیم که همه احساس شهروندی نمایند.
وی ابراز داشت: قدرت انتخاب، مسئله ای است که در جهان امروز به شدت مورد توجه است و مهم ترین شاخص توسعه یافتگی قلمداد می شود.
مهندس افشانی گفت: کسانی که با گستاخی ، عدم رعایت قانون را به رخ می کشند نتیجه ای جز جهل و بی خردی را برای خود رقم نمی زنند.
استاندار فارس گفت: تا زمانیکه قانون حاکم نشود تلاش ها برای توسعه هیچگاه نتیجه بخش نخواهد بود و اگر قانون حاکم شد جامعه مسیر توسعه را گام به گام طی خواهد کرد.
وی ابراز داشت: یکی از وظایف ما این است که مردم را با حقوقشان آشنا کنیم چرا که اگر این چنین شد انسان ها برای رسیدن به این حقوق مطالبه گر خواهند شد.
استاندار فارس گفت: فرصت برای ما اندک است و تا فرصت داریم باید این کار را انجام دهیم.
وی ابراز داشت: انتخابات می تواند باعث افزایش سرمایه اجتماعی شود و اعتماد مهم ترین شاخصه سرمایه اجتماعی می باشد و اگر ما انتخابات را به گونه ای برگزار کنیم که حقوق انسان ها رعایت شود باعث اعتماد مردم می شود که نتیجه آن تقویت نهاد انتخابات می باشد.
استاندار فارس افزود: برای برگزار کنندگان انتخابات هیچ چیزی نباید مهم تر از تقویت نهاد انتخابات باشد.
وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنرانی عید مبعث مطلبی را ظریف و حکیمانه فرمودند که افزایش مشارکت مردم باعث می شود که دیگران چشم طمع آمیزی به کشور نداشته باشند. از این رو باید تلاش کنیم تا مشارکت حداکثری مردم را رقم بزنیم.
استاندار فارس گفت: اگر توانستیم اعتماد مردم را جلب و مشارکتشان را حداکثری نمائیم باید بدانیم که مهم ترین کار را در دنیای کنونی انجام داده ایم.
وی افزود: وحدت و یکپارچگی را باید در جامعه گسترش دهیم و انتخابات برای این است که افرادی انتخاب شوند که جامعه را اداره نمایند و ما باید بیندیشیم که چه کاری انجام دهیم تا این وحدت و یکپارچگی در استانمان افزایش پیدا کند و این امر زمانی محقق می شود که ما براساس مرٌ قانون قدم برداریم.
استاندار فارس ابراز داشت: آشنایی به قانون برای همه برگزارکنندگان انتخابات امری ضروری است و از تمامی فرمانداران و بخشداران برای شناخت کامل قانون انتخابات امتحان گرفته شده است.
استاندار فارس افزود: استان در سال گذشته توفیقات خوبی را به دست آورد که یکی از آنها  کاهش نرخ بیکاری استان بود به نحوی که نرخ بیکاری فارس از متوسط کشوری پس از 12 سال یک درصد کمتر شد و به عدد 11.4 رسید.
وی ادامه داد: بنده این توفیق را مرهون تلاش های شورای تامین قبل از دستگاههای اجرایی می دانم چرا که سرمایه گذار جایی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کند که دارای امنیت و آرامش باشد.
استاندار فارس گفت:  مدیران دستگاهها نیز باید شرایط سرمایه گذاری را تسهیل نمایند که در استان این چنین می باشد و باید این مسیر را ادامه دهیم تا در سال اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال بتوانیم کارنامه بهتری را ارائه دهیم.
 

نسخه قابل چاپ