شنبه 30 شهريور 1398   23:24:04
فارس
1396/1/9 چهارشنبهاستاندار فارس گفت: نوروز، روز وحدت ایرانیان است؛ زیرا تنها روزی است که همه ملت ایران با هر آئین، مذهب، نژاد و قومی هم زمان این روز را جشن می گیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهندس سید محمد علی افشانی در دیدار با فرمانداران استان با بیان این که نوروز، روز اعتدال هستی و عید وحدت و یکپارچگی ملت ایران است، اظهار داشت: سال نو که تقارن نوروز با میلاد حضرت زهرا(س) که گوهر تابناک و ستاره درخشان و الگوی همه انسان ها هستند، باید روحیه خدمت و تلاش را در مجموعه مدیران و کارکنان مضاعف کند.
وی ادامه داد: سال جدید با نعمت فراوانی همراه بوده است و بارش باران باعث زدودن یاس و افسردگی و ایجاد امید در مردم شده است.
استاندار فارس با اشاره به این که سه موضوع اساسی در توسعه، آب، انرژی و حمل و نقل است، افزود: بدون آب توسعه به هیچ وجه محقق نخواهد شد و تجارب خوبی از بارندگی اخیر در استان فارس به دست آوردیم؛ در مناطقی که آبخیزداری وجود داشت، سیلاب به خوبی مهار شد و در جاهایی که آبخیزداری نداشتیم نه تنها آب مهار نشد بلکه خساراتی نیز به بار آمد؛ در واقع خسارت اصلی استان، آبی بود که به دلیل مهار نشدن از دست رفت.
مهندس افشانی با اشاره به این که دولت یازدهم، دولت نجات ملی کشور است که با بکارگیری نیروهای با تجربه با استفاده از اوراق قرضه و خزانه اسلامی، مانع از تعطیلی پروژه های عمرانی شده است، گفت: اعتبارات کشور بسیار محدود و در حد پرداخت حقوق و یارانه بود.
وی با باین این که سال گذشته موفقیت های خوبی به دست آمد که متاسفانه به خوبی به مردم گزارش نشد، افزود: امروزه فضای مجازی بر مردم تاثیر دارد؛ رسانه ها بهترین ابزار نظارت بر قدرت و پیشگیری از فساد و اصلاح رفتار مدیران هستند.
استاندار فارس با تاکید بر این که رسانه باید بتواند به خوبی نقد کند، ادامه داد: اصحاب رسانه حق ندارند با احساسات مردم تجارت کنند؛ رسانه ها نباید منافع خود را بر منافع جامعه ترجیح دهند.
مهندس افشانی با اشاره به این که مهم ترین نتیجه کارکرد مجموعه مدیریت و فعالان بخش خصوصی و دولتی استان فارس در سال گذشته در موضوع نرخ بیکاری خلاصه می شود، گفت: برای رسیدن به این نتیجه بخش های عمرانی، سیاسی و اقتصادی دخیل هستند؛ اولین لازمه شکوفایی اقتصادی و توسعه، امنیت و آرامش است تا سرمایه گذار بتواند با اطمینان وارد شود و همچنین زیر ساخت هایی مانند آب، انرژی و حمل و نقل باید فراهم باشد.
وی با بیان این که استان فارس در سال گذشته به ویژه در زمینه اقتصادی کارنامه قابل قبولی داشته است، اظهار داشت: مثلا در زمینه طرح ارتقای تولید که میان استان های کشور رقابتی وجود داشت، تا انتهای سال گذشته متوسط پرداخت پارداخت بانک ها در سطح کشور 57 درصد و این میزان در استان فارس 110 درصد بود.
استاندار فارس با اشاره به این که در طرح ارتقای تولید، مشکلات 420 واحد تولیدی برطرف شده و به چرخه تولید بازگشته اند، از تداوم اجرای این طرح در سال جاری خبر داد و گفت: همچنین 241 واحد تولیدی توانسته اند افزایش اشتغالی بیش از 25 نفر داشته باشند که مجموع آن بر اساس لیست بیمه تامین اجتماعی، 21 هزار نفر بوده است.
مهندس افشانی اعلام کرد بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری کشور از 11درصد به 12.4 درصد و نرخ بیکاری استان فارس از 12.1 به 11.4 رسیده است.
وی با بیان این که سال جاری را مقام معظم رهبری با عنوان "اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال"، نامگذاری کرده اند، ادامه داد: تبعیت از مقام معظم رهبری این نیست که در هر سخنرانی چند بار این موضوع را بگوئیم؛ بلکه باید وقتی دستوری می دهند آن را اجرا کنیم.
استاندار فارس با تاکید بر این که در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی دولت به تنهایی پاسخگو نیست و هر بخش از حاکمیت به میزانی که از ظرفیت حاکمیت را اشتغال کرده اند باید پاسخگو باشند، گفت: دولت باید از فرصت نام گذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی تولید- اشتغال، استفاده کند و تمام بخش های حاکمیت را وادار به پاسخگویی کند.
مهندس افشانی ادامه داد: اگر مدیران به لحاظ تئوری با توسعه آشنا باشند مزیت های منطقه شان را می شناسند و می دانند کجا سرمایه گذاری کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که سال گذشته انتخابات خوبی در استان فارس برگزار شد، افزود: این اتفاق به دلیل صیانت از حق مردم، برگزاری انتخابات سالم و حفظ امنیت و آرامش انتخابات صورت گرفت.
استاندار فارس با بیان این که لازمه تحقق شعار سال، وجود آرامش و امنیت است، گفت: اگر امنیت و ارامش داشته باشیم بخش قابل ملاحظه ای از وعده ها محقق می شود.
مهندس افشانی گفت: اساسا فلسفه وجودی ما در این جایگاه ها دفاع از حق مردم است.
وی با تاکید بر این که فرمانداران نباید در دفاع از حق هراس داشته باشند، گفت: دفاع از حق شیرین ترین کار آدمی در طول حیاتش است.
استاندار فارس با بیان این که اگر در حوزه فعالیت ما حق تضییع شود و جرات دفاع از حق را نداشته باشیم این پست ها هیچ اهمیتی ندارند، گفت: سعدی در این زمینه سروده است:
به نوبت‌اند ملوک اندرین سپنج سرای
کنون که نوبت توست ای ملک به عدل گرای
مهندس افشانی با بیان این که فرمانداران باید قانون را مبنا قرار داده و بر اساس آن رفتار کنند، گفت: هرگاه قانون را رعایت کنید مردم احساس خوبی خواهند داشت.
وی گفت: به ما ارتباطی ندارد که چه کسی توسط مردم انتخاب می شود و شما باید به قیمت جانتان از انتخاب مردم دفاع کنید و زمینه مشارکت بیشتر مردم را فراهم کنید و این اتفاق زمانی روی می دهد که مردم احساس کنند از حق آن ها دفاع می شود.
استاندار فارس با بیان این که رضایت مردم مهم ترین شاخصی است که باید خودمان را با آن ارزیابی کنیم، گفت: اگر مردم واقعا ناراضی هستند باید خودمان را اصلاح کنیم و اگر توان تامین خواست مردم را نداریم صادقانه به آن ها بگوئیم؛ چرا که مردم می پذیرند.
مهندس افشانی با اشاره به این که تعامل بهتر از تقابل و تخاصم است، تصریح کرد: تعامل به معنای این که قانون مبنای عمل باشد.
وی ادامه داد: مهم ترین شاخص ارزیابی مدیران میزان جذب سرمایه گذاری است و فرمانداران باید تلاش کنند در طرح ارتقای تولید متناسب با ظرفیت شهرستان خود از این طرح استفاده کنند.
گفتنی است در این دیدار، فرمانداران استان به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
 

نسخه قابل چاپ