جمعه 29 شهريور 1398   14:38:17
كردستان
1396/2/17 يكشنبهدبیر ستاد انتخابات استان کردستان گفت: بر اساس فصل هفتم قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بنرهای تبلیغی نامزدها در محل های غیر مجاز جمع آوری می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ مراد جعفری در تشریح اقدام اخیر دست اندرکاران و مجریان برگزاری انتخابات در جمع آوری بنر در محلهای غیر مجاز و خارج از ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در سطح شهر سنندج این اقدام مطابق فصل هفتم تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دانست.
وی افزود: فصل هفتم  از قانون انتخابات ریاست جمهوری به تبلیغات انتخابات و نحوه و چگونگی آن اختصاص دارد .  
جعفری خاطر نشان کرد: بر اساس ماده 66 قانون انتخابات ریاست جمهوری، فعالیت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا 24 ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می پذیرد .
وی با اشاره به مــاده 69 از این قانون در ادامه اظهار داشت: هرگونه الصاق اعلامیــه ، عکس ، پوستر هر گونه آگهی تبلیغاتی بر روی علایم راهنمایی و رانندگی ، تابلوی بیمارستانها ، تابلوی مدارس و سایر مؤسسات آموزش دولتی و وابسته به دولت ممنوع بوده و مأمورین انتظامی در صورت مشاهده چنین مواردی متخلفین را جلب و به منظور تعقیب قانونی به مقامات قضایی تحویل می نمایند شهرداری و بخشداری نیز باید نسبت به امحای چنین اوراقی اقدام نمایند.
جعفری همچنین در مورد ماده 71 هم از فصل هفتم قانون تبلیغات انتخابات نیز گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و طرفداران آنان در تبلیغات انتخاباتی به هیچ وجه مجاز به هتک حرمت و حیثیت نامزدهای انتخاباتی نمی باشند و متخلفین طبق مقررات مجازات خواهند شد .
وی تاکید کرد: بر اساس قانـــون اصلاح ماده واحده الحاقی به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامــی  مصوب (27/12/1370)  استفاده از هر گونه پلاکارد ( جز در محل ستاد انتخاباتی ) دیوار نویسی و کاروان های  تبلیغاتی و استفاده از بلندگوهای سیار در خارج از محیط سخنرانی و امثال این ها به استثنای عکس حداکثر در دو فرم و جزوه و تراکت با عکس و سخنرانی و پرسش و پاسخ از طرف نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری و شورای اسلامی و طرفداران آنان ممنوع می باشد و متخلفین از این قانون  از سه تا سی روز  به زندان محکوم می شوند.
جعفری در ادامه سخنان خود به تبصره های فصل هفتم قانون انتخابات نیز اشاره کرد و گفت:در تبصره یک آمده است که اعلام نظر شخصیت ها در تائید کاندیداها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسئولیت آنها باشد و مدرک کتبی مربوط به امضای آنان تسلیم هیأت اجرایی انتخابات شده باشد و در تبصره دوم نیز اشاره شده که  این قانون از تاریخ تصویب لازم اجرا است .
 
وی اذعان داشت: بر این اساس مجــریان انتخابات وظیفه دارند از طریق سایر دست اندرکاران، ضمن تذکرات لازم و با رعایت حفظ بی طرفی اقدام لازم جهت جمع آوری موارد خلاف قانون بعمل آورند.
دبیر ستاد انتخابات استان کردستان در پایان گفت: بدیهی است ستاد انتخابات استان کردستان در این راستا همواره اصل بی طرفی را مد نظر ، و آن را به عنوان یک اصل مورد تأکید قرار داده است و انتظار دارد رؤسا و مسئولین محترم ستادهای تبلیغاتی تا پایان مهلت قانونی تبلیغات ، اجرای دقیق قانون را مد نظر قرار دهند.
 

نسخه قابل چاپ