جمعه 29 شهريور 1398   14:40:49
كردستان
1396/2/3 يكشنبهمدیر دفتر فناوری و شبکه دولت استانداری کردستان از برگزاری انتخابات تمام رایانه ای در 2 شهر سنندج و سقز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ پیمان خلیلی درخصوص نحوه اطلاع رسانی و آموزش شهروندان این دو شهر برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، گفت: از تاریخ 10 لغایت 29 اردیبهشت ماه در هر کدام از شهرهای سنندج و سقز  3 صندوق به منظور آموزش، تمرین و برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیکی در خدمت شهروندان خواهد بود که اسامی مفاخر شهر به عنوان کاندیداهای فرضی در نظر گرفته می شود.
وی افزود: به منظور آگاه سازی بیشتر شهروندان با این نحوه برگزاری انتخابات، تیزرهایی به منظور پخش در شبکه های استانی و سراسری صدا و سیما توسط وزارت کشور تهیه شده و بنرهایی نیز در سطح شهرها نصب خواهد شد.    
خلیلی در توضیح نحوه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی اظهار داشت:  در این روش بررسی مدارک شناسایی رای دهندگان توسط دستگاه احراز هویت و با استعلام از وزارت کشور به صورت آنلاین و در کسری از ثانیه انجام می شود.
وی افزود: پس از تائید مدارک، یک کارت الکترونیک به جای تعرفه کاغذی برای رای دهنده صادر می گردد که در صندوق الکترونیکی قرار گرفته و انتخاب کاندیداهای مورد نظر با وارد کردن کد کاندیدا (و نمایش عکس برروی رایانه جهت اطمینان فرد) برای وی فراهم می گردد و پس از تکمیل لیست و تائید نهایی از سوی رای دهنده، برگه به صورت خودکار به صندوق ریخته می شود.
مدیر دفتر فناوری با اشاره به اینکه فقط انتخابات شوراهای شهر به صورت تمام رایانه ای برگزار می شود یادآور شد: انتخابات ریاست جمهوری طبق روال سابق به وسیله تعرفه های کاغذی و با اثر انگشت انجام می پذیرد. 
خلیلی در پاسخ به پرسشی در خصوص الگوگیری کشور در برگزاری رایانه ای انتخابات، اظهار داشت: این روش پس از بررسی تجربه 20 کشور، در ایران مورد استفاده قرار گرفته و نکته شایان ذکر اینکه تمامی دستگاه های احراز هویت و ثبت آرا، توسط فناوران داخلی طراحی و ساخته شده است.
وی در پایان گفت: تمام اعضای شعب اخذ رای دو شهر سنندج و سقز تحت آموزش استفاده از دستگاه های احراز هویت و ثبت اسامی کاندیداها قرار می گیرند تا بتوانند پاسخگوی پرسش های رای دهندگان باشند.
 

نسخه قابل چاپ