جمعه 29 شهريور 1398   14:47:52
كرمان
1396/1/8 سه شنبهرئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: 17 هزار و 80 داوطلب برای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان ثبت نام کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حمید ذکااسدی صبح امروز در نشست خبری با تبریک سال جدید اظهار داشت: انتخابات پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت ماه امسال برگزار می شود.
وی بیان داشت: از 25 تا 29 اسفند ماه 95 تشکیل هیئت های اجرایی بخش و شهرستان را در استان کرمان داشتیم و از 30 اسفند 95 تا 6 فروردین ماه 96 ثبت نام از داوطلبان انجام شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان ادامه داد: نام نویسی داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در 23 فرمانداری و 58 بخشداری استان کرمان انجام شد.
ذکااسدی اضافه کرد: 17  هزار و  80 داوطلب برای رقابت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان ثبت نام کرده اند.
وی با اشاره به اینکه  داوطلبان شورای شهر  2 هزار و 250 نفر و داوطلبان شورای روستا  14 هزار و  865 نفر هستند از نام نویسی  یک هزار و 840 نفر داوطلب زن و  15 هزار و  240 نفر داوطلب مرد برای شوراها خبر داد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان افزود: داوطلبان زن در شورای شهر  284 نفر، داوطلبان مرد در شورای شهر  یک هزار و 931 نفر و داوطلبان زن در شورای روستا یک هزار و 556 نفر و داوطلبان مرد در شورای روستا 13 هزار و 39  نفر هستند.
ذکااسدی ادامه داد: 3 هزار و 533 نفر از داوطلبان دارای سابقه عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.
وی اضافه کرد: از مجموع داوطلبانی که نام نویسی کرده اند، 76 نفر مدرک دکترا، 84 نفر تحصیلات حوزوی، 813 نفر مدرک فوق لیسانس،  3 هزار و 126 نفر مدرک لیسانس،  یک هزار و 71 نفر مدرک فوق دیپلم، 2 هزار و 978  نفر مدرک دیپلم و 8 هزار و 932 نفر نیز سواد خواندن و نوشتن دارند.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان ابراز داشت: 2 هزار و 64 نفر از داوطلبان زیر 30 سال، 3 هزار و 330  نفر 30 تا 35 سال، 3 هزار و 86 نفر 36 تا 40 سال، 2 هزار و 746 نفر 41 تا 45 سال، 2 هزار و 179 نفر 46 تا 50 سال،  یک هزار و 475 نفر 51 تا 55 سال، 998 نفر 56 تا 60 سال، 696 نفر 61 تا 65 سال، 277 نفر 66 تا 70 سال،  138 نفر 71 تا 75 سال و 92 نفر بالای 75 سال دارند.
ذکااسدی عنوان کرد: از امروز به مدت 10 روز بررسی صلاحیت داوطلبان توسط مراجع قانونی را داریم.
وی یادآور شد: اسامی داوطلبان را در پایان ثبت نام در هر روز به مراجع چهارگانه شامل وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و ثبت احوال ارسال کرده ایم و بررسی ها در هیئت اجرایی و نظارت صورت می گیرد و اعلام نظر قطعی توسط هیئت نظارت انجام می شود.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی به مدت هفت روز از 21 تا 27 اردیبهشت ماه امسال است و انتخابات در روز 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
ذکا اسدی ابراز داشت: نام نویسی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از 22 فروردین ماه امسال آغاز می شود و تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری 20 روز است که از هشت اردیبهشت ماه تا 27 اردیبهشت ماه سال جاری انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه در چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 15 هزار و 967 نفر در استان کرمان ثبت نام کردند، افزود: آمار داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان کرمان حدود 7 درصد رشد را نشان می دهد.
ذکااسدی بیان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند «انتخابات در نظام اسلامی یکی از دو رکن اصلی مردم سالاری و موجب فخر ملت ایران در جهان است».
وی بیان کرد: مردم سالاری متکی بر انتخابات است و مقام معظم رهبری و تمام سلسله مراتب حکومتی بر رعایت مر قانون در انتخابات تاکید کرده اند و تاکید وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات با هماهنگی قوه قضاییه و هیئت های نظارت بر این است که انتخابات خوب و باشکوهی را داشته باشیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان اضافه کرد: میانگین مشارکت مردم در انتخابات سال گذشته در سطح کشور 62 درصد و در استان کرمان 63 درصد بود که نشان دهنده این امر است، مردم استان کرمان نسبت به آینده و برنامه ها امیدوارتر و مطئن تر شده اند و با عشق و شور بیشتری وارد جرگه انتخابات شده اند.
ذکااسدی از نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال سخن به میان آورد و اظهار داشت: امیدواریم استان کرمان با پرچمداری استاندار و نماینده ولی فقیه در استان و هماهنگی بین ارکان شورای تامین برای ایجاد امنیت به عنوان پایه اصلی اقتصاد مقاومتی همچنان پیشتاز باشد.

وی ادامه داد: پیشرفت های استان کرمان در کشور الگو شده است و رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج فرمودند «بروید قلعه گنج را ببینید و فیلم و عکس بگیرید و نمونه های قلعه گنج را در سراسر کشور ایجاد کنید».
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان تصریح کرد: طرح شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج در سراسر استان کرمان گسترش یافته است و شرکت های توانمند در جای جای استان حضور پیدا کرده اند و از شمال تا جنوب استان کرمان زیرپوشش توسعه قرار گرفته و امید در بین مردم ایجاد شده است و امیدواریم به توسعه پایدار در استان کرمان دست پیدا کنیم.
ذکااسدی با قدردانی از تلاش اصحاب رسانه استان کرمان گفت: خبرنگاران به عنوان رکن اصلی توسعه و پیشرفت استان با ارکان اجرایی دولت همکاری دارند و موجب دلگرمی هستند و شفاف سازی اطلاع رسانی رسانه ها موجب پیشرفت شده و رسانه ها با انتقادات سازنده خود موجب آگاهی بخشی به مردم شده اند.
وی بر پرهیز از حواشی تاکید کرد و بیان داشت: مردم را ناامید نکنیم و امیدواریم با توجه به مدیریت جهادی در استان کرمان و هماهنگی با اصحاب رسانه در سال جاری نیز در اقتصاد مقاومتی نمونه و پرچمدار کشور باشیم.
این مسئول تاکید کرد: افرادی که انتقادات تندی دارند و مطالبی می نویسند هم  دلسوز هستند و به این اعتقاد ندارم که بعضی از افراد، مغرض هستند و نمی خواهند شعار توسعه و ولایت در استان کرمان پیش رود بلکه همه می خواهند استان پیشرفت کند اما ممکن است اختلاف سلایق و نظر هم وجود داشته باشد و در این تبادل نظرها به بهترین روش ها دست پیدا کنیم.
ذکااسدی یادآور شد: طرح های امنیتی قبل، حین و بعد از انتخابات در استان کرمان تدوین شده است و طرح های حین انتخابات در حال اجراست و تا کنون توانسته ایم امنیت پایدار را در استان کرمان داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک برگه های تعرفه را از تهران دریافت می کنیم، تصریح کرد: استان کرمان آماده است تا انتخاباتی امن و قانونی را برگزار کند، انتخاباتی که مورد رضایت خداوند باشد و از آرای مردم صیانت شود و امانت مردم را حفاظت کنیم.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان ابراز داشت: قانون مانع از نام نویسی افرادی نیست که پرونده داشته اند اما اگر موانع قبلی وجود داشته باشد این افراد رد صلاحیت می شوند.
ذکااسدی بیان کرد: شکایات و تخلفات انتخاباتی به روز مورد رسیدگی قرار می گیرد و کمیته پیشگیری از تخلفات فضای مجازی در کرمان تشکیل شده است و برخورد قانونی با عوامل تخلف صورت می گیرد.
وی ادامه داد: مردم باید از اهمیت شوراها آگاه باشند و بدانند شوراها می توانند نقش موثری در آبادانی شهرها و روستاها داشته باشند بنابراین باید افرادی را انتخاب کنند که در این راستا بتوانند نظر دهند و گام بردارند و رسانه ها نیز بدون در نظر گرفتن خط و خطوط جناحی بایستی افراد متخصص را به مردم معرفی کنند.
وی با تاکید بر اینکه شعار محوری ولایت و توسعه و طرح های ابتکاری استاندار همچنان ادامه دارد، ابراز داشت: مثلث توسعه اقتصادی با بهره گیری از توان ارکان حکومت همچنان محفوظ است و در رابطه با بحث های سیاسی و انتخاباتی نیز شعار و محور ولایت و توسعه را داشتیم که ادامه دارد.
ذکااسدی خاطرنشان کرد: منشور همدلی و عقلانیت سیاسی و اخلاق انتخاباتی گروه های سیاسی استان کرمان تدوین شد و همه گروه های سیاسی نیز این منشور را امضا کرده اند و این منشور در انتخابات امسال هم رعایت می شود و ما جلسات با بزرگان گروه های سیاسی استان کرمان را در مواقع لزوم داریم.
وی اظهار داشت: کرسی های شوراهای اسلامی روستا در استان کرمان 8 هزار و 552 نفر و کرسی های شوراهای شهر 377 نفر است.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمان بیان کرد: 396 کاندیدا در شهر کرمان ثبت نام اولیه و 388 نفر ثبت نام نهایی انجام داده اند که 319 نفر مرد و 69 نفر زن هستند.


نسخه قابل چاپ