چهارشنبه 27 شهريور 1398   16:29:30
كرمان
1395/12/17 سه شنبهمعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به انتخابات سال 96 ، گفت: از معلمان برای انتخاب افراد اصلح بخصوص در شوراهای اسلامی شهر خواستارم تا نقش خود را به خوبی در این زمینه ایفا نمایند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حمید ذکاء اسدی در نخستین همایش فرهنگ سازی و گفتمان اقتصاد مقاومتی که در آموزش و پرورش شهرستان شهر بابک برگزار شد، افزود: با ابتکارات و برنامه ریزی های انجام شده در مرحله اول مدیریت جهادی به جای مدیریت جناحی و پرهیز از حاشیه ها در استان کرمان برنامه ریزی شده است.
وی افزود: 80 هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در استان کرمان سرمایه گذاری شده است و دولت به تنهایی در هیچ زمینه ای موفق نخواهد بود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه اصل اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری مشارکت مردم است، ادامه داد: شهر قلعه گنج یک الگو برای کشور شده است و مقام معظم رهبری بر بازدید مدیران و مسئولین از اقدامات انجام شده در قلعه گنج تاکید داشتند.
ذکاء اسدی با تشریح اقدامات اقتصادی انجام شده در استان کرمان بر پایه اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد: استان کرمان به هشت زون اقتصادی تقسیم شده و هر شهرستان تحت پوشش یک معین اقتصادی قرار گرفته است و در شهرستان شهربابک با ایجاد و راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و گردشگری میمند و فعالیت و بهینه سازی دام آینده بسیار خوبی را برای این شهرستان پیش بینی می کنیم.
وی با اشاره به اینکه همه کارشناساس بر این باورند که راه نجات کشور اقتصاد مقاومتی است، گفت: خانه و مدرسه دو نهاد برای فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی هستند و در صورت اجرای خوب و درست در آینده مدیران موفقی خواهیم داشت و ایمان و بعد علم و چگونه زندگی کردن در مدرسه توسط معلم خود عطاء احمدی در ذهن من نقش بسته است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: در استان مشکل امنیتی نداریم اما معضلات اجتماعی استان مواردی است که اگر در زمینه های فرهنگی و اجتماعی پیش آید خود مشکلات بزرگی را به دنبال دارد.
ذکاء اسدی گفت: مفاهیمی چون مهارت، بهره وری خلاق و نوآوری، خلق ثروت و رقابت پذیری با تمرکز بر سرمایه گذاری و نیروی انسانی کارآمد محقق خواهد شد و آموزش و پرورش نقش مهمی در تحول و توانمندسازی دارد و اقتصاد مقاومتی بدون انسان های خلاق و کارآمد محقق نخواهد شد.
وی همچنین به انتخابات سال 96 اشاره کرد و افزود: شرکت باشکوه در انتخابات پیش رو و انتخاب افراد اصلح و افرادی که می توانند در اهداف اقتصاد مقاومتی پیشرو باشند باید مدنظر همگان قرار گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان ادامه داد: از معلمان برای انتخاب افراد اصلح بخصوص در شوراهای شهر خواستارم تا نقش خود را به خوبی در این زمینه ایفا کنید.
 
****بخش خصوصی به معنای واقعی شکل نگرفته است
نماینده مردم شهرستان شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه با تشریح اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمن یا به عبارتی تهاجمی صورت گرفته و باید در برابر آن مقابله کنیم و در مقاطع زمانی مختلف ثابت نیست.
علی اسدی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی قدمتی صدها ساله در کشور دارد، افزود: در تاریخ علمایی در هر مقطعی و هر شرایطی فتواهای خاصی را در مقابل تهاجم دشمن که به نوعی خود اقتصاد مقاومتی بوده است بیان کردند.
وی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی که در سه سال اخیر توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید ویژه قرار گرفته است نشان می دهد که تهاجم دشمن تیزتر و فعال تر شده است و نیازمند گفتمان سازی در مقابل آن است.
نماینده مردم شهرستان شهربابک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دوام و بقای ما در حفظ استقلال سیاسی و استقلال فرهنگی، اقتصاد است، عنوان کرد: اگر سه ضلع اقتصاد مقاومتی را در اقتصاد فرهنگ و سیاست خلاصه کنیم می توان گفت زیربنای سه بعد سیاست، فرهنگ و اقتصاد، اقتصاد است.
اسدی بیان داشت: استقلال فرهنگی به معنی حفظ هویت ملی تاریخی و اسلامی و استفلال سیاسی یعنی عوامل بیگانه در سطح بین المللی نفوذ نکند و زمانی می توان به این نتیجه رسید که بگوییم ما قدرت مانور اقتصادی داریم.
وی گفت: باید زیرساخت بقای خود را و تداوم انقلاب اسلامی و استقلال سیاسی و فرهنگی را در استقلال اقتصادی داشته باشیم و هیچ راهی غیر از این وجود ندارد و این اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی می باشد.
نماینده مردم شهرستان شهربابک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار داشت: تمام سیاست ها بر پایه اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی شده است و حمایت از تولید ملی و تولید کالاهای داخلی میتواند یک ثبات اقتصادی را به همراه داشته باشد که همه موارد بر اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون زا و بیرون نگر است یعنی از درون بجوشد و نگاه صادارت محور داشته باشد.
اسدی با بیان اینکه از ابتدای شکل گیری بخش خصوصی آن مفهموم واقعی خصوصی سازی شکل نگرفته است، گفت: حجم دولت گسترده شده و امکانات آن ناچیز می باشد و به همین دلیل به مشارکت های مردمی روی آورده است زیرا توان آن را ندارد و باید به سمت فضایی حرکت کنیم که توسط بخش خصوصی شکل می گیرد.
 
****نبود سهم کرمان در ساخت قطعات شرکت مس
مدیر مس منطقه کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یک شعار، مبحث کوتاه مدت و یک ریاضت اقتصادی نیست، بلکه یک الزام استراتژیک برای سال های پیش رو می باشد، تصریح کرد: اگر زیربنایی برای دانش آموزان و دانشجویان پرورش اقتصاد مقاومتی را پایه ریزی می کنیم می توان به نتایج مطلوب رسید.
حسن حسنی تاکید کرد: باید پرورش به گونه ای باشد تا با مفاهیم بهره وری، تولید، خلق ارزش، فرهنگ استفاده صحیح از منابع و مصرف گرایی در دانشگاه کارآفرین تربیت داده شود.
وی گفت: اقتصاد دانش بنیان تنها تکنولوژی پیچیده نیست بلکه در زندگی روزمره با سرمایه کم اقتصاد دانش بنیان خلق ثروت می کند.
مدیر مس منطقه کرمان با اشاره به اینکه اقتصاد ایران با جمعیت خود نسبت به اقتصاد دنیا با جمعیت جهانی جلوتر است، عنوان کرد: اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد دنیا جلوتر است اما این اقتصاد بر پایه نفت، منایع طبیع و معدن است.
حسنی بیان داشت: باید ریشه های اقتصادی را به سمتی ببریم که خود تغذیه کننده باشد و این موضوع در آموزش و پرورش محقق می شود و فرهنگ می تواند از طریق ترویج انصاف در جامعه محقق شود.
وی گفت: شرکت مس کرمان به عنوان معین منطقه شش شامل شهرستان های شهربابک، رفسنجان و انار انتخاب شده است و باید اقتصاد این مناطق را در حوزه اقتصاد مقاومتی توسعه دهد.
مدیر مس منطقه کرمان افزود: حمایت از تولید ملی و ترغیب بومی سازی هدف دوم مس کرمان می باشد و اکنون بالای 80 درصد ساخت قطعات مورد نیاز مس بومی شده است، البته ساخت استان کرمان سهم کوچکی در این بخش دارد.
حسنی همچنین به تحریم ها اشاره کرد و افزود: تحریم ها شرکت مس را در عرصه تولید تاب آور کرده است، در زمان تحریم شرکت مس برروی پای خود ایستاده بود و یک درصد از تولید ما کاهش پیدا نکرده  و حقوق کارمندان پرداخت می شد و می شود، گرچه سرعت تبادلات با کشورهای خارجی کم شده بود.
 
***تفکر مدیریت بر منابع از کودکی آغاز می شود
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز در ادامه گفت: اقتصاد مقاومتی در مفهوم همزاد بشر است و خداوند در قرآن می فرمایند هر اندازه که می توانید توانمند شوید و اگر مسلمان صاحب تمدن و اثر شدند به جنبه های همین آیه عمل کردند.
محمد محسن بیگی با تاکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت مردمی استفاده کنیم، افزود: نکته اساسی این است که بحث استقلال در هر حوزه ای نمی تواند بدون مشارکت و همراهی مردم اتفاق افتد.
وی ادامه داد: اگر نگاه به توانمندی دولتی باشد در بسیاری از مسائل این توانمندی ها ناقص و محدود است اما اگر مردم وارد صحنه شوند این توانمندی ها چند برابر خود را نشان خواهند داد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با تاکید بر فراگیر شدن اقتصاد، اظهارد اشت: اقتصاد جنبه های مختلف و متعددی دارد و اگر آموزش و پرورش در دوران ابتدایی دانش آموزان در گفتمان سازی و فرهنگ سازی و در حوزه های مختلف با جدیت، حساسیت و با روش های درست ورود کند از تاثیرگذارترین بخش ها خواهد بود.
محسن بیگی تصریح کرد: نباید به صورت دستوری و تکلیفی دانش آموزان را به سمت بیان و باور اقتصاد مقاومتی سوق داد بلکه خود دانش آموزان باید اقتصاد مقاومتی را باور کنند.
وی یادآور شد: هر صاحب سرمایه و هر صاحب فکر که انسان موفقی شده از دوران کودکی و نوجوانی  تفکر مدیریت بر منابع را فرا گرفته است و کارآفرینان و مدیران موفق از کودکی خود را نشان می دهند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با تاکید براینکه فرهنگ مصرف گرایی  و همچنین استفاده از کالاهای ایرانی از بزرگسالان شروع می شود و فرزندان یاد می گیرند، افزود: نگاه های تجملی به خیلی از مسائل، جای خود را به موارد جدی داده است و ارزش کار بیان نشده و یا گاها با فاصله ای که بین سیستم های مدیریتی و جامعه ایجاد کرده ایم افراد به دنبال شغل و پست بی زحمت هستند.
محسن بیگی با بیان اینکه حدود 37 درصد دانش آموزان دوران متوسط در هنرستان مشغول به تحصیل هستند، اذعان داشت: بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان هنرستانی حتی بدون مدرک تحصیلی دارای شغل هستند.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اجرای برنامه هایی در جهت کاهش هزینه ها در اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان پرداخت و اظهار داشت: در حق التدریس و با صرفه جویی انجام شده حدود 6 هزار نفر نیرو کم شده بطوریکه در آموزش و پرورش هیچ گونه فعالیتی تعطیل نشده است.
 
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، اولین همایش استانی گفتمان و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی با همکاری مرکز پژوهش های علمی آموزشی ، دانشگاه فرهنگیان ، اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان ، فرمانداری شهربابک و مس منطقه کرمان در شهربابک با ارائه 150 مقاله به دبیرخانه که ۳۵ مقاله برگزیده پوستری ، ۸ مقاله برگزیده سخنرانی و ۴ مقاله برگزار شد.
مقالات برگزیده در پایگاه جهان اسلام ISC منتشر خواهند شد.

 


نسخه قابل چاپ