شنبه 30 شهريور 1398   22:47:00
هرمزگان
1395/12/19 پنجشنبهدبیر ستاد انتخابات کشور در حاشیه ی برگزاری کارگاه آموزشی اعضای اداری هیأت های اجرایی شوراهای اسلامی شهر و روستای گیلان گفت: توانایی برگزاری انتخابات الکترونیک در یک ششم حوزه‌های انتخابیه شوراهای اسلامی وجود دارد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ علی پورعلی مطلق در گفتگو با خبرنگاران در رشت افزود: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره ی شوراهای اسلامی شهر روستا با حضور یک میلیون و 150 هزار نفر از عوامل هیات اجرایی برگزار شود .
مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور خاطرنشان کرد: براساس برنامه زمانبندی شده انتخابات میان دوره ای دهمین مجلس شورای اسلامی که در 3 حوزه انتخابیه در سه استان آذربایجان شرقی، هرمزگان و اصفهان است را همزمان با این انتخابات در 29 اردیبهشت سال 96 برگزار می کنیم.
دبیر ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: موظف هستیم در 429 شهرستان موجود در کشور با ترکیب مشخصی که در قانون آمده هیات های اجرایی را برای برگزاری انتخابات تشکیل دهیم.
وی اظهار کرد: موظفیم هیات اجرایی را در بخش ها هم تشکیل دهیم و براساس فرآیندی که اکنون داریم مقدمات کارها فراهم شده است.
دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه فراهم کردن مقدمات انتخابات در شوراهای اسلامی شهر و روستا متفاوت است، گفت: 37 هزارو 795 روستا داریم که هرکدام هیات اجرایی و صلاحیت رسیدگی دارد.
علی پور علی مطلق گفت: در این دوره یک میلیون و 150 هزار نفر فقط عوامل هیات اجرایی انتخابات داریم که غیر از نظارت است و هرکدام از آنها وظایف خاص خودش را دارد.
مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور  با بیان اینکه هرکدام از این انتخابات، براساس قانون خاص خود برگزار می شود اظهار داشت: به دلیل اینکه لایحه جامع انتخابات هنوز به تصویب مجلس نرسیده و مراحل تصویب در حال انجام است کماکان با قوانین مجزای هر انتخابات در حال اقدام هستیم.
پورعلی مطلق از تشکیل هیات اجرایی در 25 اسفندماه برای انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا خبر داد و گفت: بعد از تشکیل هیات اجرایی ثبت نام از شوراهای اسلامی شهر و روستا طبق تقویم مشخص شده انجام می گیرد .
دبیرستاد انتخابات کشور یاد آورشد: از آنجایی که انتخابات ریاست جمهوری ملی است یک حوزه انتخابیه دارد و هیات مرکزی، ثبت نام و رسیدگی به صلاحیت فقط در تهران انجام می شود.
دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی با شورای نگهبان داریم، تصریح کرد: چندین جلسه به صورت هفتگی با اعضای آن و هیات مرکزی نظارت برانتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا داریم .
وی گفت: در بحث الکترونیکی کردن انتخابات با هیات مرکزی نظارت برانتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا جلساتی را داشتیم که آن ها نیز بسیار مشتاق هستند و با توجه به ظرفیتی که داریم برای بحث الکترونیکی انتخابات شهر و روستا اقدام می کنیم.
وی گفت: حدود 65 هزار صندوق اخذ رای در کشور موجود است که در حال حاضر با توجه به ظرفیت موجود می‌توان در یک ششم حوزه‌های انتخابیه کشور، انتخابات شوراها را به‌صورت الکترونیکی برگزار کرد.
پورعلی مطلق ادامه داد: در حال حاضر اسامی حوزه هایی که  می توان از این دستگاه های الکترونکی استفاده کرد هم برای شورای نگهبان و هم برای هیات مرکزی نظارت بر شوراهای اسلامی شهر و روستا ارسال کردیم .
وی افزود :امیدواریم تا هفته آینده در خصوص حوزه های الکترونیکی برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توافق شود تا بتوانیم به ستاد استان ها ابلاغ کنیم.
مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور با اشاره به برگزاری برنامه آموزشی برای هیات های اجرایی تصریح کرد: برنامه های آموزشی خوبی بویژه در گیلان تدوین شده است تا بتوانیم به صورت قانونمند عمل کنیم .
پورعلی مطلق برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری را با 18 شاخص و مولفه در 35 انتخابات گذشته بی نظیر خواند و گفت: همین آموزش هایی که عوامل سر صندوق فرا گرفته بودند موجب این موفقیت شد و باعث شد تا بعد از انتخابات مشکلی نداشته باشیم.
سه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و اولین دوره دهمین میان دوره ای در روز 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود. 
 


نسخه قابل چاپ