• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/10/22 شنبه
کلنگ مترو اسلامشهر به زمین زده شد/ جمالي نژاد معاون عمراني وزير كشور: بهره برداري از 295 كيلومتر خطوط مترو در تهران و چهار كلانشهر از دستاوردهاي مهم مديريت شهري پس از انقلاب است
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور با اشاره به بهره برداري از 295 كيلومتر خطوط حمل و نقل ريلي در تهران و چهار كلانشهر مشهد، شيراز، اصفهان و تبريز طي دو دهه گذشته گفت: توسعه خطوط حمل و نقل ريلي و بومي سازي بخش هاي زيادي از احداث مترو از جمله دستاوردهاي مهم كشور در عرصه مديريت شهري پس از پيروزي انقلاب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور،‌ مهدي جمالي نژاد كه صبح شنبه 22 دي در مراسم به زمين زده شدن کلنگ مترو اسلامشهر سخن مي گفت، افزود: هم اكنون در پايتخت 205 كيلومتر خطوط مترو با 109 ايستگاه و 1438 واگن در حال خدمت رساني است و سالانه 730 ميليون سفر در تهران با مترو صورت مي گيرد.
وي اضافه كرد: هم اكنون 106 كيلومتر خطوط مترو در پايتخت در حال ساخت مي باشد كه پيش بيني مي شود در صورت اتمام تا پايان طرح، كه سال 1402 مي باشد، منجر به افزايش تعداد 513 ميلون سفر در سال خواهد شد كه در نتيجه پيش بيني مي گردد تعداد كل سفرهاي سالانه مترويي در پايتخت در پايان طرح به 1243 ميليون سفر افزايش يابد.
وي افزود: پيش بيني مي شود در صورت بهره برداري از 289 كيلومتر خط مترويي در دست ساخت در كلانشهرها تا پايان سال 1402 جمع خطوط مترويي در دست بهره برداري به 584 كيلومتر افزايش يابد و تعداد سفرهاي ساليانه از طريق مترو به 2337 ميليون سفر افزايش يابد.
جمالي نژاد همچنين با اشاره به اينكه نظام شهری ما بیمار و توسعه شهری ما نامتوازن است، گفت: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از آنجا به سمت کلانشهرها باعث عدم توازن شده و اين پديده باعث بروز برخي مشكلات در شهرهاي حاشيه اي كلانشهرها و پايتخت نظير اسلام شهر شده است.
وي افزود: سندروم کلان‌شهری از مشکلات مهاجرپذیری شهرهای بزرگ است که به صورت آهن‌ربایی جمعیت شهرهای کوچک را جذب می‌کند و تهران به عنوان یکی از بزرگترین کلان‌شهرهای دنیا از مشکلات این چنینی بی‌نصیب نبوده و اگر با این شیب تند مهاجرت شهروندان از شهرهای کوچک به کلانشهرها روبه‌رو باشیم در آینده نه چندان دور روستاها و شهرهای کوچک خالی از سکنه می‌شوند و ضرورت دارد كه تمامي مسولان در دولت و مجلس به ابعاد مختلف اين مباحث بطور ويژه توجه نمايند.
رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با بيان اينكه در اين راستا برنامه ريزي براي ايجاد يك نظام حمل و نقلي سريع از عواملي است كه مي تواند بخش هايي از مشكلات را رفع نمايد، گفت: يكي از مهمترين موضوعات در حوزه حمل و نقل ريلي، اتصال خطوط مترويي درون شهري و حومه اي به لحاظ اهميت و جابجايي سفرهاي روزانه بين شهر مادر و شهرهاي اقماري و حومه اي مي باشد.
وي با اشاره به اينكه اتصال خطوط حومه اي با شبكه حمل و نقل عمومي شهر به لحاظ كاهش ترافيك جاده ها،‌ كاهش تصادفات و افزايش حجم سفرهاي بين شهر مادر و شهرهاي حومه اي و كاهش آلودگي هواي كلانشهرها موثر مي باشد، ابراز اميدواري نمود كه با همكاري و همفكري تمامي مسوولان در مجلس شوراي اسلامي، دولت، وزارت كشور، استانداري تهران و شهرداري و شوراي شهر و فرمانداري اسلام شهر و قرارگاه خاتم الانبيا؛ احداث خط مترو و اتصال شهرستان اسلامشهر به مجموعه مترو تهران كه از مهم‌ترین مطالبات مردم اين شهر بوده در زمان مقرر افتتاح شود.
جمالي نژاد تصريح كرد: تجربه به ما نشان داده كه همدلي، همگرايي و هم افزايي مسوولان؛ نويد عمران، آباداني، توسعه و روزهاي خوب شهر و شهروندان در آينده را مي دهد و ما در وزارت كشور، سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور و شوراي عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور آماده همه گونه همكاري، همفكري و كمك به پيشرفت پروژه متروي اسلام شهر هستيم.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين با بيان اينكه طي چهل سالي كه از عمر انقلاب مي گذرد، اقدامات و فعاليتهاي خوبي در عرصه مديريت شهري و روستايي توسط شهرداي ها و دهياري ها انجام شده، گفت: دستاوردهای عمده شهرداری ها و دهياري هاي سراسر کشور40 طي چهل سالي كه از عمر انقلاب مي گذرد، در قالب نمایشگاه مديريت شهري و روستايي در روزهاي اول تا سوم اسفندماه امسال در بندعباس به نمایش گذاشته می شود.
وي با اشاره به ضرورت اطلاع رساني در خصوص دستاوردهاي عمده در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این نمایشگاه فرصتی است که شهرداری های سراسر کشور ظرفیت ها، قابلیت ها و پروژه های 40 ساله خود و طرح ها و برنامه هاي آتي که قرار است اجرا شود را به نمایش عمومي بگذارند.
شايان ذكر است مراسم به زمين زده شدن کلنگ مترو اسلامشهر صبح شنبه 22 دي با حضور محمدرضا عارف رييس مجمع نمايندگان استان تهران و جمعي از نمايندگان حوزه انتخابيه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، جمالي نژاد معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور، محسني بندپي استاندار تهران، محمدخاني فرمانده قرارگاه خاتم الانبيا و جمعي از مسوولان استان و اسلام شهر به زمين زده شد.
پروژه مترو اسلامشهر، كه مجري آن شهرداري اين شهر مي باشد، در امتداد خط ۳ مترو تهران راه‌اندازی می‌شود و طول آن 15 كيلومتر است و 5 ايستگاه براي آن در نظر گرفته شده و عملیات فاز نخست آن از ایستگاه آزادگان متروي تهران آغاز می‌شود.
 
نسخه قابل چاپ