• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/10/22 شنبهاستاندار کهگیلویه وبویراحمد:
۱۲۰۰ میلیارد تومان پروژه آب در حال اجرا است/۱۹هزار هکتار آبیاری نوین و ۱۱هزار اشتغال پایدار ماحصل طرح های آبی
علی محمد احمدی در گفت وگو با شبکه دنا، گفت: یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه استحصال و انتقال آب در دست اجرا داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این پروژه ها علاوه برتامین آب شرب، صنعت و فرصت های گردشگری،  ۱۹ هزار هکتار از اراضی استان را به آبیاری تحت فشار قرار می دهد و بیش از ۱۱ هزار فرصت اشتغالزایی پایدار ماحصل آن خواهد بود.
استاندار کهگیلویه وبوبراحمد افزود: طرح های آبی در دست اجرای استان  آب آشامیدنی سالم و پایدار افزون بر ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تامین می کند.
احمدی از مهمترین این پروژه ها را اجرای سد برق آبی و یا نیروگاهی چم شیر با ظرفیت  سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی که در شورای اقتصاد کشور تامین منابع آن صورت گرفته اشاره کرد و از بهره برداری آن در آینده نزدیک خبر داد.
وی تصریح کرد: آوردگاه آبی استان وارد مرحله ای تحول ساز شده است و احداث سدها، نیروگاه ها و ساختگاه های بزرگ، متوسط و کوچک آبی در استان، تخصیص بالا و مناسب استان از این منابع و حرکت به سمت نوسازی و طرح های نوین آبیاری در بهره برداری از منابع آبی، آینده روشنی برای استان را نوید می دهد.
استاندار گفت: فقر منابع در این استان نداریم و بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب روان آب و منابع آبی در استان وجود دارد که به دلیل عدم سرمایه گذاری به سمت استان های دیگر سرازیر بود و یا به هدر می رفت.
احمدی بیان کرد: به علت عدم مدیریت صحیح این منابع استراتژیک در گذشته بسیاری از مناطق استان حتی شهر ۲۰۰ هزار نفری یاسوج با تنش آبی مواجه بود.
وی به سد مخزنی تنگ سرخ اشاره کرد و گفت: این پروژه در دست اجرا با ظرفیت ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب با کیفیت بالا، آب بخش صنعت و کشاورزی شهر و روستاهای اطراف یاسوج را تامین می‌ کند.
استاندار خاطرنشان کرد: این سد به دلیل قرار گرفت در مناطق صعب العبور برای انتقال آب آن باید در مسیر تونل هایی حفر شود و علاوه بر تامین آب شرب برای بیش از ۳۰۰ هزار نفر، آب پنج هزار و ۹۰۰هکتار از اراضی کشاورزی را تامین خواهد کرد.
وی با بیان اینکه، با توجه به خشکسالی های طولانی مدت و تنش آبی شهر و روستاها و جلوگیری از بوجود آمدن بحران آب، تأمین آب شرب و صنعت استان، افزود: نیاز زیست محیطی سالانه و حفظ اکوسیستم رودخانه ها، جلوگیری از فرسایش خاک، سیلاب های مخرب و حقابه های پایین دست را از قبل این پروژه های آبی نیز خواهیم داشت.
استاندار به پروژه بزرگ آبی و خاکی در دست اجرا در پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی دهدشت غربی، دشت مور خان احمد به مساحت سه هزار و ۱۰۰ هکتار و دیگر طرح های تنگ انگشتری و آبریز ناصری نیز اشاره کرد.
احمدی اظهار امیدواری کرد با اجرای پروژه های آبی استان در کنار سد کوثر که دستاوردهای انقلاب اسلامی است و پیش از انقلاب هیچ نداشتیم، بتوان فصل جدیدی در استان بوجود آوریم چرا که فصل مشترک برای توسعه همه جانبه آب است.
استاندار بیان کرد: در کنار تامین آب شرب و کشاورزی، تامین آب صنایع، نواحی صنعتی و تولیدی، پالایشگاه، کارخانجات سیمان و پتروشیمی ها، تخصیص آب لازم را نیز برای استان گرفتیم.

بيشتر
نسخه قابل چاپ