اخبار
هیات سازمان ملل ازمرکز خدمات اتباع خارجی در تهرانسر دیدن کرد فیلیپو گرندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و هیأت همراه روز دوشنبه از اردوگاه و مرکز خدمات اداری اتباع خارجی سلیمان خانی واقع تهرانسر دیدن کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور به نقل  از خبرگزاري ايرنا ، سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران در حاشیه این بازدید با بیان اینکه یکی از وظایف دفتر امور اتباع مهاجران خارجی عقد قراردادهای 2 و سه جانبه با سازمان های مردم نهاد، حامیان و کمیسیاری عالی پناهندگان است به خبرنگار ایرنا گفت: خدمات این مرکز در حوزه های مختلفی از جمله سلامت و درمان، بیمه سلامت و واکسیناسیون ارائه می شود.
علی صادقی ، تحصیل یکهزار و 300 نفر از پناهندگان در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را از جمله اقدامات این مرکز برشمرد و افزود: علاوه بر آن 840 نفردیگر نیز فارغ التحصیل و در بازار کار مشغول فعالیت شدند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به محدود بودن پذیرش در دانشگاه ها، این اقدامات به دلیل نگاه بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به این افراد بوده است.
به گفته صادقی آموزش مهارت های زندگی به زنان افغان، شرکت در کارگاه های اشتغالزایی به منظور کسب استقلال مالی و جلوگیری از آسیب پذیری آنان از دیگر فعالیت های این مرکز بوده است.
وی افزود: رسیدگی و توجه به فعالیت های ورزشی ویژه جوانان افغان در رشته های مختلف ورزشی و ایجاد تیم های ورزشی فوتبال، فوتسال و رشته های رزمی از جمله خدمات ارائه شده در حوزه ورزشی بوده است.
سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران اضافه کرد: علاوه بر این در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز نشست های تخصصی علمی و فرهنگی با جامعه پزشکان افغانستان ، غربالگری پناهندگان از لحاظ سلامت روانی، ویزیت رایگان بیماران و مشاوره حقوقی توسط این مرکز ارائه شده است.
وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت سازمان ملل به منظور بهسازی و نوسازی مدارس بخصوص مدارس اسستثنایی و ارائه خدمات آموزشی گسترده به خانواده های دانش آموزان پناهنده در قالب برگزاری کلاس های آموزشی بهداشت و مهارت های زندگی و... موثر است.
صادقی گفت: همچنین گسترش فعالت های بهداشتی و پزشکی مانند تجهیز بخش هایی از بیمارستانی که اتباع افغانستانی بیشترین مراجعه را به آن دارند بخصوص زایمان، دیالیز و بیماری های عفونی مانند سل کمک کننده است.
به گفته وی فعالیت ها در مدارس برای کودکان بازمانده از تحصیل در همه شهرستان های استان تهران بخصوص شهرهایی که تراکم جمعیت اتباع افغانستانی در آن بیشتر است مانند قرچک، رودهن، آبسرد، ری، کهریزک، ورامین و پاکدشت گسترش یافته است.
آمار پناهجویان و مهاجران افغانستانی در ایران بیش از دو میلیون و 400 هزار نفر اعلام شده است که افزون بر یک میلیون نفرشان فاقد مدارک قانونی هویت فردی هستند.

نسخه قابل چاپ
منو