شنبه 30 شهريور 1398   01:44:22
گزارش ثبت نام داوطلبان انتخابات 96
1396/1/22 سه شنبهسخنگوی وزارت کشور گفت که تعداد ثبت نام کنندگان از ١٠٠ نفر گذشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از ایسنا‌ سید سلمان سامانی امروز در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مرحله بررسی صلاحیت های اجرایی است و این فرصت فردا به پایان می رسد. از مراجع چهارگانه بابت همکاری با هیأت های اجرایی تشکر می کنم و امیدواریم بتوانیم در این مرحله حق الناس را به خوبی رعایت کنیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: مسئولیت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها با هیأت های اجرایی و هیات های نظارت است. اعلام نظر هیأت نظارت به منزله رسیدگی نهایی به صلاحیت داوطلبان است و هیچ دستگاه دیگری در این زمینه مسئولیت ندارد. هیأت های اجرایی برای احراز شرایط داوطلبان از مراجع چهارگانه استعلام می گیرند و مراجع چهارگانه صرفا در حوزه وظایف و اختیارات قانونی خود باید اعلام نظر کنند.
سامانی در ادامه گفت: رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها باید بر اساس مواد قانونی و بر اساس دلایل و مدارک معتبری باشد که مراجع چهارگانه برای هیأت های اجرایی ارسال کردند. در واقع مراجع چهارگانه باید اظهارنظر خود را با دلایل و مدارک معتبر همراه کنند.
هیأت های اجرایی هم باید بر اساس همین مدارک و دلایل معتبر بررسی های خود را دنبال کنند.
سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد:‌آنچه در مرحله بررسی صلاحیت ها برای وزارت کشور مهم است رعایت حق الناس است. ما تلاش می کنیم با رعایت حق الناس شاهد انتخابات یا مشارکت حداکثری و قانونمند باشیم.
وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید در برخی شهرستان ها هیأت های نظارت از نامزدها می خواهند انصراف دهند ، آیا این اقدام قانونی است که سامانی در پاسخ اظهار کرد: ما در قانون چیزی به اسم توصیه برای انصراف نداریم و این حق افراد است که در انتخابات حضور یابند و هیأت های اجرایی و نظارت هم طبق قانون رسیدگی های خود را برای تائید صلاحیت افراد انجام می دهند.
سامانی در پایان درباره امکان ثبت‌نام نمایندگان داوطلبان به جای آن‌ها خاطر نشان کرد: کسی که به جای داوطلب اصلی ثبت‌نام می‌کند باید حتما نمایندگی تام الاختیار به صورت کتبی داشته باشد و اگر سایر مدارک هم کامل باشد ، ثبت‌نام انجام خواهد شد.

 

نسخه قابل چاپ