شنبه 30 شهريور 1398   01:53:18
گزارش ثبت نام داوطلبان انتخابات 96
1396/1/23 چهارشنبه رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که تاکنون ۱۹۷ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرده ‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع ر سانی وزارت کشور به نقل از ایسنا، علی اصغر احمدی با اعلام این خبر گفت: تا ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه ظهر امروز ۱۹۷ نفر برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۸ زن و ۱۸۹ مرد  هستند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد:  امروز ۸۶ نفر ثبت نام کرده اند. تا این لحظه جوانترین فرد ۱۸ سال و مسن ترین فرد ۸۲ سال دارد. بیشترین آمار سنی نیز بین گروههای سنی ۴۶ تا ۵۰ سال است که ۳۲ نفر در این گروه سنی ثبت نام کردند.
رییس ستاد انتخابات خاطرنشان کرد: بیشترین مدارک تحصیلی هم  فوق لیسانس است که ۵۴ نفر با این مدرک تحصیلی ثبت نام کرده اند. همچنین ۱۹ نفر نیز اظهار کرده اند که جزء ایثارگران هستند.
احمدی در ادامه در مورد تمدید مهلت ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: ثبت نام هر روزه تا ساعت ۱۸ ادامه دارد اما این امکان وجود دارد که ساعت ثبت نام از داوطلبان تمدید شود، که البته این مسئله را در روز آخر حتما اطلاع رسانی می کنیم، ما حتما در روال ثبت نام از داوطلبان مر قانون را رعایت می کنیم و خارج از چارچوب‌های قانونی نام نویسی نداریم.
رییس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا میزان ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری بالا است و هر کسی با هر شرایطی در انتخابات ثبت‌نام می‌کند، گفت: انتخابات دو بال بسیار مهم یعنی اجرا و نظارت دارد. اجرای قانون انتخابات به عهده وزارت کشور است و وزارت کشور و همه استانداری‌ها و فرمانداری‌ها آماده شده‌اند تا انتخابات را بر اساس قانون اجرا کنند. شرایط ثبت‌نام کنندگان در قانون انتخابات ریاست جمهوری قید شده و ما آن قانون را اجرا می‌کنیم.
وی افزود: الان بحث من این نیست که قانون انتخابات چه ضعف‌هایی دارد که مثلاً حداقل و حداکثر سن افراد یا حداقل مدرک تحصیلی افراد در قانون انتخابات ذکر نشده است. من مجری قانون انتخابات هستم و مکلفم آن را اجرا کنم. بررسی صلاحیت داوطلبان نیز به عهده شورای نگهبان است.
احمدی خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس در قانون انتخابات تجدید نظر کند مخصوصاً در لایحه جامع انتخابات که اکنون در کمیسیون سیاسی- دفاعی دولت در حال بررسی است باید شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به صورت دقیق پیش‌بینی شود. به هر حال کسی که می‌خواهد رئیس جمهور کشور شود باید ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد.
رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه جای خوشحالی دارد که هموطنانمان احساس تکلیف کرده و بر اساس قانون در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند، گفت: من در مقامی نیستم که به مردم امر و نهی کنم اما خواهش می‌کنم عزیزان رعایت کنم تا اینگونه نباشد که در پایان هم بابت اسباب خودشان شود و هم شورای نگهبان، البته این فقط خواهش است. ما به عنوان مجریان انتخابات برابر قانون انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام انجام می‌دهیم.
 

 

نسخه قابل چاپ