شنبه 30 شهريور 1398   01:16:05
اخبار برگزیده
استاندار همدان گفت: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان با حضور حداکثری مردم، با استناد به قانون و سالم برگزار شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ محمد ناصر نیکبخت گفت: در 29 اردیبهشت ماه ۹۵۱ هزار و ۲۰۳ رای در روز انتخابات به صندوق انداخته شد  که مجموع آرای  باطله ۲۸۹۹۰ و آرا صحیح ۹۲۲۲۱۳ رای بود.
وی تصریح کرد: میزان مشارکت در استان ۷۳/۸ درصد بود که ۵۹ درصد آرا در شهرها و ۴۱ درصد در روستاها بوده است .
استاندار ادامه داد : همزمان با شروع رسمی انتخابات و حتی قبل از آن تعامل و هماهنگی لازم با هیأت نظارت شورای نگهبان در مراحل مختلف و جلسات هماهنگی و تبادل نظر با فرمانداران و بخشداران انجام شده و بخصوص در روز اخذ رأی هیچگونه گزارشی دال بر بروز ناهماهنگی اعلام نشده است.
نیکبخت اضافه کرد: در استان همدان مجموعاً 1370 شعبه اخذ رأی وجود داشته که کلیه عوامل برگزاری انتخابات (مجریان، ناظرین و بازرسین) در همه شعبه ها حضور داشته اند.
استاندار گفت: به ازای هر شعبه یا صندوق اخذ رأی 5 تا 7 نفر عضو اصلی شعبه، یک نماینده فرماندار، یک بازرس و تعداد 3 تا 5 نفر ناظر شورای نگهبان و 2 تا 3 مأمور محافظ صندوق انجام وظیفه می کردند و طبق گزارشات در همه سطوح روند برگزاری انتخابات توسط مجریان و ناظرین عادی بوده و برگزاری انتخابات بصورت سالم انجام شده است.
نیکبخت تصریح کرد: از ابتدای شروع انتخابات در تمامی شعب یک سیستم کامپیوتری، احراز هویت را انجام می داد که 945 هزار نفر از 952 هزار نفر به صورت online و 7 هزار نفر به صورت ofline در روستاهایی که امکانات ضعیفی داشته اند احراز هویت شده اند و قطعی سیستم بصورت ملموس نداشته ایم .
وی خاطرنشان کرد: البته سامانه به گونه ای طراحی شده بود که در صورت قطعی شبکه نیز امکان احراز هویت وجود داشت .
استاندار اظهار داشت: استان همدان جزو 3 استان اول کشور بود که در اولین لحظات آغاز رأی گیری ارتباط کامل برقرار کردند.
نیکبخت بیان داشت: از مجموع تعداد 1370 شعبه اخذ رأی تعداد 1033 شعبه ثابت و 337 شعبه سیار (311 روستایی و 26 شهری) معادل 7/22 از کل شعب بصورت سیار بوده و تعداد شعب سیار این دوره از انتخابات تفاوتی با انتخابات دوره های قبلی نداشته و ترکیب عوامل شعب سیار اعم از ناظرین، بازرسین، مجریان و نیروهای محافظ صندوق تفاوتی با شعب ثابت نداشته است.
استاندار با بیان اینکه فرمانداران و بخشداران طبق قانون به وظایف خود واقف بوده و هرگز در جهت اعمال فشار یا سوء استفاده از موقعیت نبوده اند، گفت: وجود هیأت اجرایی به عنوان مجری و سازماندهی کننده نیروها و اعضای شعب اخذ رأی از بین معتمدین مردمی که یک نهاد غیر دولتی در جریان انتخابات محسوب می شود، مانع از دخالت فرمانداران و بخشداران می شود ؛ بنابراین تأکید می گردد که طرح موارد اعمال تخلف فرمانداران و بخشداران کاملاً کذب بوده و هیچگونه تخلفی از سوی آنان گزارش نگردیده است.
نیکبخت افزود: بمنظور استفاده مطلوب از فرصتها برای حضور مردم در پای صندوق اخذ رأی اطلاع رسانی لازم انجام شد که رأی دهندگان در ساعات اولیه و در طول روز  بصورت مستمر مراجعه نمایند.
وی اضافه کرد: در استان همدان تراکم مراجعه در انتهای شب و همزمان با پایان مهلت قانونی اخذ رأی بیشتر در مناطقی از مرکز استان و مراکز شهرستانها بود که علیرغم پیگیری و تلاش عوامل اجرایی و نظارتی بمنظور اطلاع رسانی برای مراجعه رأی دهندگان به شعب خلوت سایر مناطق شهری، متأسفانه تعدادی از مردم که در صف بودند موفق نشدند آرای خود را به صندوق بریزند.
استاندار ادامه داد: با توجه به پایش الکترونیکی از طریق سامانه انتخابات قریب90 رأی دهندگان استان همدان تا ساعت 21 آراء خود را به صندوقها ریخته و از ساعت 21 میزان مراجعه مردم به صندوقها بخصوص در روستاها و شهرهای کوچک کاسته شد اما در مرکز استان و مراکز شهرستانها به لحاظ تراکم بالای جمعیتی صف اخذ رأی وجود داشت و تا پایان مهلت قانونی اقدام به اخذ رأی گردید .
نیکبخت خاطرنشان کرد: تعداد شعب اخذ رأی در این دوره از انتخابات با دوره های گذشته تفاوت محسوسی نداشته است و هیأتهای اجرایی انتخابات متناسب با جمعیت هر روستا، بخش و شهرستان تعداد شعب اخذ رأی را تعیین کرده اند.
وی تصریح کرد: در خصوص امضاء صورتجلسات شمارش آراء در شعب از سوی همه عوامل شعب (اجرایی ، نظارتی و...) هیچ گونه گزارشی مبنی بر عدم امضاء صورتجلسه از سوی عوامل اجرایی و نظارتی نداشته ایم و همه عوامل در تمام شعب استان صورتجلسه ها را امضاء نموده اند.
استاندار اظهار داشت: همه نامزدهای انتخاباتی طبق قانون از حقوق خود استفاده کرده و در تمامی حوزه های انتخابیه طبق مقررات در صورت درخواست نامزدها برای تعیین و استقرار نمایندگانشان همکاری شده و فرمانداران نسبت به صدور کارت نمایندگان نامزدها اقدام نموده اند.
نیکبخت بیان داشت: با توجه به روند قانونی و صحت و سلامت برگزاری انتخابات و تأیید تمامی مراحل مختلف برگزاری انتخابات توسط ناظرین شورای نگهبان، در صورت بروز تخلفات احتمالی با ارائه مدارک مستدل باید به قوه قضائیه و شعبات ویژه پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی ارجاع گردد.

نسخه قابل چاپ